Kliimaminister Yoko Alender ja majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo kohtusid eile Hollandi ettevõtte Power2X esindajatega. Kohtumisel kinnitati, et Euroopa suurima metanoolitehase planeerimine on jätkumas, et töötada Eestisse üle miljardi euro suuruse investeeringu toomise nimel ning toetada puhtale energiale üleminekut.
- Elurikkus ja looduskaitse
- 31. august 2024
- Foto: Rudy and Peter Skitterians. Pixabay
Kliimaminister Yoko Alenderi sõnul oleks positiivne investeerimisotsus riigi jaoks oluline samm.
"Puhas energia tähendab puhast tööstust. Metanoolitehas ühtib kahe riigi jaoks olulise eesmärgiga: Eesti täieliku üleminekuga puhtale energiale ning fossiilkütuste ja seeläbi ka saaste vähendamisega tööstussektoris. Projekt aitab arendada kaasaegset merendust ja tööstust Eestis, tugevdades samal ajal meie majanduse konkurentsivõimet ja vähendades tööstussektori keskkonnajalajälge,“ rääkis kliimaminister.
Metanoolitehas hakkaks aastas tootma 500 000 tonni rohelist bio- ja e-metanooli, mida saab kasutada alternatiivse kemikaalide lähteainena plastide ja vastupidavate ehitusmaterjalide tootmisel ning fossiilkütuste asendajana. Tootmisel kasutatakse kohapealt hangitud kestliku metsandustoodangu jääke ja rohelist vesinikku, mille valmistamiseks kasutatakse Eesti läänerannikule kerkivate meretuuleparkide toodangut. Metanoolitehas, samuti elektrolüsaator on kavas rajada Pärnusse Niidu tööstuspiirkonda.
Majandus- ja tööstusminister Erkki Keldo sõnul on tema prioriteediks kaasajastada suurinvesteeringuga seotud planeerimise protsesse.
„Metanoolitehase tulevase tootmisala planeeringud ja keskkonnamõjude hindamine algatati tänavu märtsis, investeerimisotsuse tähtaeg on 2026. aastal. Positiivne lõplik otsus rajada projekt Eestisse eeldab aga ka planeerimisega seotud lube ja riigimaa võõrandamise otsust. See on valdkond, kuhu majandusministeeriumis väga tugevalt oma tähelepanu suuname, et vaadata üle, kas ja kus saab muuta seadusi ja lühendada planeerimisele kuluvat aega,“ selgitas Keldo.
„Metanoolitehase rajamine annab meile konkurentsieelise ja kindluse Eestisse suure energiamahukuse ja kõrge lisandväärtusega välisinvesteeringute meelitamiseks, seega me ei tohi seda võimalust käest lasta. Eestil on seda investeeringut väga vaja ning kinnitasime ka Power2X-ile, et nad on siia oodatud,“ rõhutas minister.
Arenduse ja ehituse käigus loob projekt üle 2000 ehitustöökoha ning tegevuse käigus üle 200 töökoha tarneahelas. Tootmine on plaanis käivitada 2028. aastal.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta