Eestlased planeerivad oma reise üha teadlikumalt, otsides sooduspakkumisi ning kasutades selleks järjest enam paindlikke makselahendusi. Ekspertide sõnul on populaarsete Türgi ja Egiptuse pakettreiside hinnakasv suunanud eestlasi eksootilisemate sihtkohtade - Kagu-Aasia ja Lõuna-Ameerika poole.
- Ettevõtlus
- 11. veebruar 2025
- Foto: Janek Jõgisaar, Bioneer.ee
“Eelmisel aastal oli väga hästi näha, et kliendid pingutasid üha enam parima hinnaga reiside leidmiseks. Näiteks uuriti, kas on soodsam reis broneerida varakult või oodata viimase hetke pakkumisi. Parema hinna saamiseks planeeriti reisid pikalt ette - koolivaheaja ja teiste populaarsemate reisiperioodide ajaks broneeriti reisid juba varakult ära,” lausus AirGuru Eesti tegevjuht Marge Zirel.
Egiptus on eestlaste seas talvise sihtkohana olnud populaarne juba aastakümneid, kuid viimastel aastatel on näha huvi suurenemist Sri Lanka vastu ning seda suuresti tänu võimalusele lennata sinna Tallinnast otselendudega. “Suvel on lisaks tavapäraselt populaarsele Türgile ja Kreeka saartele väga populaarseks muutunud ka Montenegro. Kuigi soodne hind on endiselt väga tähtis, eelistatakse üha enam kvaliteetsemaid hotelle ja vaadatakse hea hinna ja kvaliteedi suhet,” kirjeldas Zirel.
Ka Trip.ee reisieksperdi Andres Lahtvee hinnangul oli eelmisel aastal märgata, et reisi planeerides otsiti sooduspakkumisi.
“Populaarseimad olid hea hinnaga pakkumised Vahemere-äärsetesse sihtkohtadesse, linnareisidele Euroopa suurlinnadesse ning samuti on suurelt tagasi ka Kagu-Aasia - nii Tai, Sri Lanka kui Indoneesia,” sõnas Lahtvee.
Ta tõi välja ka eestlaste kasvanud huvi Kesk- ja Lõuna-Ameerika suunas. “Kui reisi planeeritakse iseseisvalt, mitte läbi reisibüroo, on sihtkoha valimisel number üks põhjus just lennupiletite hind. Näiteks, kui saab 300 euroga lennupiletid Mehhikosse, siis ostetakse need piletid ka ära,” nentis Trip.ee ekspert.
Egiptuse ja Türgi reiside hinnad on tõusnud
Lahtvee prognoosib, et 2025. aastal jäävad lennupiletite hinnad pigem samaks, mis eelmisel aastal. “On oodata, et piletihinnad jäävad pigem samaks või kui reisikuupäevad on paindlikud, siis võivad lennupiletite hinnad kujuneda isegi odavamaks kui eelnevatel aastatel. Hästi palju oleneb sellest kui paindlikud ollakse,” lausus reisiekspert.
AirGuru tegevjuhi sõnul on pakettreiside hinnad veidi tõusnud ja sel aastal pole näiteks populaarse Egiptuse puhul olnud selliseid viimase hetke sooduspakkumisi nagu varasematel talvedel. “Samuti on näha Türgi pakettreiside hinnatõusu,” ütles Zirel.
Reiside eest eelistatakse tasuda osadena
“Varasemast enam planeeritakse reisimist pikemalt ette, ning seetõttu eelistatakse reiside eest tasuda osade kaupa, makstes iga kuu teatud summa, mitte ei oodata viimast tasumistähtaega. Kuna meil on finantseerimislahendusena intressivaba makseviis, siis on see valik olnud klientide seas üsna populaarne. Järelmaksuga tasutakse veidi rohkem viimase hetke pakkumiste eest, seda eelkõige seetõttu, et need pakkumised tulevad tihti ootamatult ja ette planeerimata,” kirjeldas Zirel reisitrende.
Ka Inbanki tarbimistrendide uuringust selgus, et võrreldes eelmise aastaga on kasvanud nende inimeste osakaal, kes on kasutanud erinevaid makselahendusi reisimiseks: kui üleeelmisel aastal kasutas erinevaid makseviise reisimiseks ligi 6% vastanutest, siis möödunud aastal oli vastav number lausa 12%.
“Seda trendi toetab üheltpoolt suurenenud võimalus tasuda reisi eest osamaksetena, teadlikkuse kasv erinevatest makselahendustest ning teisalt üleüldine hinnakasv. Täna pakuvad ka enamik reisibüroodest paindlikke makselahendusi ja graafikuid reiside eest tasumiseks,” selgitas Inbanki kaartide ja laenude müügijuht Evelin Rahkema.
Ta toonitas, et kuigi finantseerimistoodete kasutamine on tarbijale väga mugavaks tehtud, kaasneb iga laenu või makselahenduse kasutamisega kohustus ning tarbijal tuleb iga ostuotsus hoolikalt läbi mõelda. “Reisi planeerimise üks osa on sellega seotud kulutuste välja selgitamine. Enne reisi broneerimist tuleks hoolikalt läbi mõelda, milliseks kujuneb konkreetse reisi kogumaksumus, sealhulgas arvestada nii lennupiletite hindadega, majutuse maksumusega kui ka kohapealsete kulutustega. Seejärel on vaja analüüsida, kas finantseering on juba endal olemas, tuleks vajaminev summa koguda või kasutada panga abi,” nentis Rahkema.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta