Eestlased joovad peaaegu 6 kg kohvi, naabrid soomlased lausa 10 kg inimese kohta aastas. Sellest tekib suur hulk kasutatud kohvipuru. Paulig algatab kohviringluse projekti, milles toodetakse kasutatud kohvipurust bioenergiat. 

  • Energeetika
  • 13. november 2018
  • Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

Kasutatud kohvipuru, mida tekib mitmeid tonne kuus, visatakse hetkel lihtsalt ära. Kohvipuru on orgaaniline jääde ja sellest saab õiget tehnoloogiat kasutades eraldada biogaasi. Algatatud projekti käigus kogub Paulig kasutatud kohvipuru kokku ja koostöös Nelja Energia Vinni biogaasijaamaga toodab sellest energiat. Saadava elektrienergia annetab ettevõte SOS Lasteküla kodudele.

Pauligi partnerid kohvipuru kogumisel on Swedbank, Transferwise, Skymedia, Elisa, Olerex, Tartu Terminal, Maiasmokk kohvik, Elamusstuudio, Ragn Sells kontor, Sokotel, Meriton ja Tallink Hotellid. Projekti aitab ellu viia KVARK, mille erilahenduste võlur Arnold Rein Tatunts ütleb, et biojäätmetest saadava energia kogus on üllatavalt suur. Juba ainult ühest kilost kohvijäätmetest saab kätte peaaegu 250 liitrit biogaasi. 

„Tahame näidata, et väike muudatus igapäevatoimingutes võib viia millegi suureni,“ räägib Rage Riismann, Paulig Professionali turunduskoordinaator. „Koostööpartnerid ja kliendid haarasid meie kohvienergia tootmise ideest kohe kinni. Julgustame kõiki ka oma koduses köögis jäätmeid sorteerima ja olema energiasäästlik - valmista kohvi just nii palju, kui plaanid ära juua ja lülita kohvimasin välja kohe, kui kohv on valmis.“

Sarnaseid projekte on Paulig korraldanud ka Lätis ja Leedus. Riias toimus see sel kevadel koostöös Botaanikaaiaga ja Kaunases valgustati eelmise aasta jõulude ajal meie algatusel kogutud kohvijäätmetest toodetud kohvienergiaga kogu jõuluturg.

Pauligile on oluline, et kogu kohvi teekond istandusest kohvitassi oleks jätkusuutlik ja keskkonnasõbralik. 


Oma panuse kohvipuru kogumisel saavad anda ka eraisikud. Oma koduse kohvipuru võib tuua Pauligisse kuni 23. novembrini tööpäeviti kell 8-17. Pauligi Tallinna kontor asub aadressil Aiandi 13 (varasem aadress Tammsaare tee 118D). Palume pöörduda Pauligi kontoriassistendi poole.

Tartus asub kohvipuru kogumise konteiner Pauligi kontori juures aadressil Ringtee 6B. Palume panna konteinerisse ainult kohvipuru. Konteiner on avatud tööpäeviti kell 9-16. 

Paulig aitab kohvijäätmetest toodetud elektriga SOS Lasteküla