Pottides kasvanud ja suvel õitsvad sibullilled võib talvitada mitmel viisil.

Kui sul on palju ruumi, võid sibulilled talvitada koos pottidega. Neid ei pea siis talveks mullast välja võtma ja kuivatama. Enamus sibullilli talvitub jahedas, pimedas ruumis, mõni igihaljas aga tahab siiski valgust. Lase potimullal enne talvekorterisse viimist kindlasti kuivada. Kui säilitusruumis võib talvel õrnade sibullillede jaoks liiga külmaks minna, siis kasuta pottide soojustamiseks talvekaitseturvast, katteloori või kata nad kasvõi kaltsuvaipadega.

Kui võtad sibulad aga mullast välja, siis niiske talvituskoha, nt. keldri puhul paki mugulad, sibulad ja juurikad kuiva turba, saepuru, perliidi või vermikuliidi sisse, kus nad ei lähe hallitama. Kuivas ruumis säilitatakse sibulaid lehtedega vooderdatud kastides.

Talvitusruumi temperatuur peab olema üle 0º C, kuna pakane külmutab õrnad mugulad ja sibulad surnuks.

Kannad, daaliad ja gladioolid tõstetakse esimeste sügiskülmade järel ettevaatlikult maast üles. Nende varred lõigatakse 10-15 cm pikkuseks. Mugulaid ja juurikaid kuivatatakse mullaste mätastena vihmade eest kaitstud soojas kohas. Kannale ja daaliale aitab paaritunnisest kuivatusest, kuid gladioole on parem kuivatada 1-2 nädalat. Üleliigsel mullal lastakse ise maha variseda. Kergesti viga saavaid juurikaid ei maksa liigselt raputada.

Jahedas talvituspaigas võib daalia ja gladioolide mugulaid hoida lihtsalt plastkastides, mis kaetakse kergelt kilega.

Mõni kasvataja talvitab aga daaliaid, kannasid ja kaeralilli nagu püsililli: mullaste mätastena lahtiselt kastides, põrandal või kinnistes kilekottides. Osad mugulad selle meetodi juures kevadeni ei ela, kuid suure mugulakoguse puhul ei oma see tavaliselt tähtsust.

Daaliakompsud ootavad suvekodu põrandal kevade tulekut. Kuivas toas või keldris juurikad keeratakse ajalehtedesse ja koti suu seotakse kinni. Niiskes keldris juurikad ja mugulad talvitatakse turbas või vermikuliidis, mis seob liigse niiskuse. 
 
Kaeralille (Crocosmia x crocosmiiflora) soovitatakse sageli talvitada mugulatena turbas, kuid hea viis on ka lehtedega mättad tõsta jahedasse keldrisse. Sealt on neid hea kevadel nattipidi õue karastuma viia.
 
 
Gladioole võib hoida koos lehtedega püstises asendis kastides, kuni toitained on siirdudnud sibulatesse. Kui lehed on kollaseks läinud, lõigatakse varred paari cm pikkuseks ja gladiooli vanade emasibulate külge moodustunud uued sibulad eemaldatakse talvitumiseks. Ka mõned ülipisikesed kõrvalsibulad võib võtta võtta paljundamiseks. Läheb siiski 2-3 aastat, enne kui need õitsema hakkavad.
 
 

Mõnede suvel õitsvate sibullillede talvitumisnõuded:

Taim
Temperatuur
       º C
Koht  Märkused
Lembeliilia (Agapanthus praecox 2 - 13   jahe ja valge, 
näiteks trepikoda 
jäetakse talveks potti,
kastetakse napilt 
Kroonülane (Anemone coronaria 10-13  jahe ja pime,
näiteks karbis 
sibulad talvitatakse
kuivalt
Kanna (Canna spp.) 5-10,
võib ka soojemas,
10-13 
jahe ja pime, 
näiteks kelder või
garaaž 
juurikad võib pakkida kuiva turbasse või vermikuliiti. 
Kaeralill (Crocosmia x crocosmiiflora 2-5 jahe ja pime  mugulad talvitatakse turbas või vermikuliidis või mättana
Daalia (Dahlia spp.) 2-7  jahe ja pime  mugulad talvitatakse kuivas
liivas või vermikuliidis või kuivalt kastis.
Freesia (Fresia spp.)  25-30  soe ja pime  Mugulad talvitatakse potis. Napilt kasta. Võib talvitada ka kuivatatult näiteks paberkotis. 
Valkjas hiidhüatsint
(Galtonia candicans
17-23  toatemperatuuril ja pimedas  Sibulad talvitatakse kuivatatult turbas või vermikuliidis. Võivad ka avamaal talvituda. 
Gladiool (Gladiolus spp.)  5-13  jahe ja pime  Mugulad talvitatakse kuivalt paberkottides või kastides kaetult. 
Aasia tulikas (Ranunculus asiaticus 10-13 jahe ja pime  Mugulad talvitatakse kuivatatult turbas. 
Kolmevärviline narriõis 
(Sparaxis tricolor)
20-25  toatemperatuuril ja pimedas  Mugulad talvitatakse kuivalt. 
Harilik tiigerlill
(Tigridia pavonia
2-5  jahe ja pime  Sibulad talvitatakse turbas või vermikuliidis. 
Tuulelill (Zephyranthes spp.)  10-16  jahe ja pime  Sibulad talvitatakse turbas või vermikuliidis. 


Allikas: Kotipuutarha

Anu-Kristin Tara, Aiaklubi

Ülemine pilt: www.gardenvisit.com