27. mail kell 17 esinevad Tallinna Vanalinna Muusikamajas pärimusmuusikud Krista Citra Joonas ja Jaak Johanson. Neile on toeks jutuvestja Joonas Koff.
- Bioneeri uudised
- 16. mai 2018
- Foto: Jaak Johanson ja Krista Citra Joonas. Pildistas Kaari Saarma
Jaak Johanson on palju aastaid eest vedanud Tallinna pärimuselu ja korraldanud muusikalisi kokkusaamisi nii Vanalinna Muusikamajas kui Kloostri Aidas. Selle kõrval on ta Eesti muusikaellu kinkinud hindamatuid laululisi ajakirjeldusi ansamblis "Johanson ja vennad". Krista Citra Joonas on flöödi- ja saksofonimängija, kes täiendanud end nii Šveitsis kui Indias ning mängib India traditsioonilist bambusflööti ehk bansurit.
Krista ja Jaak lasevad kontserdil kõlada nii oma- kui muuilmamuusikal.
Kontserdi sissejuhatav esineja on Vanalinna Hariduskolleegiumi 10. klassi õpilane Joonas Koff. „Andeka ütlemisega VHK gümnasist – hääl rahva hulgast, poeet-jutuvestja“, kirjeldab teda Jaak Johanson.
Reval Folgi kontserdid on kingitus Eestile ja Tallinnale meie riigi 100. sünnipäeva puhul.
Vanalinna Muusikamaja uksed on avatud tund enne kontserdi algust ja meeleolu-maitseid pakub kohvik „Koloniaal“. Lastel on võimalus kontserdist kõrva puhata Muusikamaja ülemisel korrusel, kus nendega tegeleb juhendaja.
Ka sel korral on piletid eelmüügist soetades soodsamad, muuhulgas leidub toredaid eripakkumisi ja eelkooliealised pääsevad sisse lausa priilt.
JAAK JOHANSON
Jaak Johanson on 1982. aastal lõpetanud Lavakunstikateedri X lennu ja olnud kunagise Noorsooteatri (praeguse Linnateatri) näitleja.
Ta on kogunud ja esitanud pärimuslaule rahvamuusikaansamblis „Leegajus“ ning kaasa löönud 1987. aastal Merle Karusoo poolt loodud Pirgu Arenduskeskuse mälusektoris, laulnud Konservatooriumi Jazz-kvarteti ja Heino Markuse Bigbändi (Estonian Dream Big Bandi eelkäija) solistina esimestel Tudengijazzidel ning pakkunud ainulaadseid esitusi Raimond Valgre loomingust koos Sulev Luigega.
Jaak on aegade algusest laulnud pereringis nimetuse all „Johanson ja vennad“ ning aastast 1999 musitseerinud ansamblis „Eesti Keeled“.
Ta on algatanud koos Mikk Sarvega folklooriprogrammi VHK Muusikamajas ning ühes vendade ja õega käima tõmmanud Kloostri Aida pärimuselu ja sealse Tantsuklubi 1990ndatel aastatel.
KRISTA CITRA JOONAS
Nüüdseks tuntakse Krista Citrat peamiselt India klassikalise bambusflöödi (bansuri) mängijana. Siinmail üpris haruldast pilli on ta juba üle 15 aasta õppinud Indias legendaarse bansurimängija Pandit Hariprasad Chaurasia käe all ja andnud kontserte nii sealmail kui mitmel pool Euroopas.
2014. aastal ilmus Krista Citra Joonasel sooloplaat „Sundari“, millel enamik palu tema omalooming. Lisaks võib Citra bansurit kuulda veel paarikümnel helikandjal – ta on musitseerinud mitmete suurepäraste eesti muusikutega nagu Siiri Sisask, Sven Grünberg, Tõnis Mägi, Meelis Vind, Johansonid, Riho Sibul, Jaak Tuksam, Ain Agan, Mart Soo jpt. Igapäevaselt õpetab Krista Citra Joonas VHK Muusikakoolis saksofoni- ja bansurimängu.
Maikuu viimasel pühapäeval on Jaagul plaanis esitada omalaule, milledest vähemalt kaks ennekuulmata. Citra mängib vahele igavikulisi flöödiviise ja sekka mõningaid saksofonihüüdeid.
„Omalaulud“ on mõtte- ja meelepildid parajasti käimasolevast elu-olust igaviku-hüppesse, need on kui luul kitarriga või ilma. „Võtame triivida ka mõnesse regilaulu, et saaks koos rõkata“, lubab Jaak.
Kuna tegemist on Reval Folgi sisekontsertide hooaja viimase sündmusega, on huvilised oodatud etteaste järel liituma oma pillide ja lauludega – läheme koos suvele vastu!
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta