Et Eestimaa pind jalgadelt pühkida ja välisreisi oodatud uudsust nautida, selleks ei pea tunde lennujaamades passima, transpordikilomeetrite pärast südant vaevama või ennast rahast lagedaks kulutama, sest lõunanaabrite pealinn Riia on mõnetunnise bussireisi kaugusel. Riia pakub peaaegu kõike mida Tallinngi, aga lisab sinna juurde suurlinna vürtsi ja suure annuse keskkonnahoidlikkust. Bioneeri toimetaja Katrin Jõgisaar pakub välja viis võimalust, miks just Riia on õige sihtpunkt ökoteadlikule reisihuvilisele.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- Tekst ja fotod Katrin Jõgisaar, www.bioneer.ee
- 5. juuni 2012
- Pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
Tavaliselt mõistetakse loodushoidlikku turismi reisimisena kuskile vaiksesse maapiirkonda, elamisena võimalikult loodusega ühes ja seda mõistes, loobumisena tavapärastest turistiboonustest, füüsilise treeninguna looduskaunites paikades ja kõige eelneva põhjal endasse vaatamisena. Bioneer tõdes Riiat külastades, et mõistlikult kulutav turism võib olla sootuks erinev eelpool kirjeldatust.
Riia on parkide ja metsade linn, kus saab teha pikkasid matkasid suhteliselt hästi hoitud looduse looduse keskel. |
Riia oma suurlinna võimalustega, maastiku mitmekesisusega, metsarohkusega ja suurte vahemaadega pakub põnevaid võimalusi ka linnakeskkonnas.
Riiga on oodatud näiteks seljakotituristid, kes otsivad ehedaid linnaelamusi ja soovivad näha, mis toimub eemal klassikalistest turistiobjektidest. Riia sobib suurepäraselt ka liikmestaatusega geopeituse mängijatele www.geocaching.com georännakuteks. Samapalju on lõunanaabrite pealinna oodatud ka luksuslikest ökonaudingutest huvitatud külastajad, ökokaupade tarbijad, mahetoidu ja turukauba ostjad.
Loodushoidlikku reisi alustage sõiduvahendi valikust
Esimese sammu säästva turismi teel saab teha juba transpordivahendit valides. Bioneer uuris, kui palju CO2 Tallinnast Riiga reisimine kulutab. Veebikeskkonna www.transportdirect.info hinnangul on kõige saastavamaks viisiks reisida üksi suuremamõõdulise auto roolis. Kõige säästvamaks seevastu on reisibussiga sõitmine.
Reisibussiga liiklemine võib pakkuda ka ootamatuid hinnaüllatusi. Bioneeri toimetajal Katrin Lipul õnnestus edasi-tagasi piletid LuxExpressilt saada kampaania käigus kõigest 12 euroga, seega ühe otsa hinnaks kujunes kõigest 6 eurot. Bussis ootasid reisijaid ka kuumad joogid ning värsked ajalehed. Hetkel on soodsaid reisipakkumisi SimpleExpress bussidel, kus piletite hinnad algavad kolmest eurost!
Riia bussijaam on suurlinna kohta ootamatult väike. |
Hea nipp! Kui tahate bussireisil mõistlikult tarbida, siis kasutage tee, kakao või kohvi võtmiseks kogu reisi vältel sama topsikut. Kui teil on kaasas oma tass, siis kasutage hoopis seda. Nii vähendate kerge vaevaga tekitatud prahi hulka. |
Valige keskkonda säästev hotell või hostel
Riia on hotelli- ja hostelirikas suurlinn, kus ööbimiskohti võib leida igale maitsele. Kui rahalised võimalused on suuremad, võib valida mõne mugavama keskkonnahoidliku hotelli. Selleks pole vaja teha muud, kui võtta mõni veebipõhine broneerimiskeskkond ja leida sobiva hinnaklassiga rohelist mõtteviisi järgiv hotell.
Et saada aimu nii ökohotellidest kui säästvatest hostelitest külastas Bioneeri toimetaja Katrin Jõgisaar mõlemaid.
Ökohotelliks sai valitud Clarion Collection Hotel Valdemars, mis paistis silma oma väga range suitsuvaba poliitikaga ja lisaks on hotellis rakendatud teadlikku keskkonnahoidu (liikumisanduriga laelambid, säästlikud kraanid, restoranis kraanivee tellimise võimalus jne). Hotelli igast numbritoast võis leida juhendi, kuidas olla säästev hotellikülastaja. Hommiku- ja õhtusöögiks võis valida mahetoitu.
Clarion Collection Valdemars hotellis veedetud öö eest tuleb külastajal välja käia keskmiselt 60-100 eurot. |
Teadlikult keskkonda säästva hosteli leidmine oli juba keerulisem. Hostelid on tavaliselt orienteeritud hinnasäästule, keskkonnahoidlikkust pole neil reeglina eraldi eesmärgiks võetud.
Kui aga võrrelda hostleid ja hotelle, siis kulub ühele hostelikülastajale märkimisväärselt vähem ressursse kui hotellikülastajale. Hostelis elab enamik külastajaid grupitubades (4-16 inimest toas), teeb ise endale süüa, viibib duši all lühikest aega, kasutab samu rätikuid korduvalt, luksulikesse lisavidinatesse pole soodsamas majutusasutuses investeeritud ja kogu seltskonna peale on vaid paar-kolm töötajat. Sedasi võttes on juba hosteli valimine iseenesest keskkonnahoidlikum ööbimiskoha valik.
Bioneeri toimetaja Katrin Jõgisaar valis soodsamaks näitlikuks ööbimispaigaks Riga Hosteli, kus ühe öö eest tuli välja käia ligikaudu 7 eurot.
Hind soodsas hostelis sisaldas ka tagasihoidlikku hommikusööki. Hommikusööki pakuti ühisköögis, kus inimesed erinevatest riikidest omavahel suhelda saavad. |
Kui eelistate reisil privaatsust ja mugavust, siis vajate hotelli. Kui olete hinnatundlik reisihuviline, siis on hostelid just teile sobilikud. Hostelis ööbimine võimaldab luua ka uusi tutvuseid, sest suuremaid tube jagavad omavahel võõrad inimesed.
Hea nipp! Kui lähete reisile, siis pange selga tavalised riided. Eelistage vanemaid riideid uuematele. Te ei pea osta reisi tarbeks uut rõivakomplekti! Tagasihoidlikuna olete taskuvarastele vähem atraktiivne ja säästate keskkonda! |
Kasutage mugavalt ühistransporti
Riia on sedavõrd suur linn, et kui te plaanite vähegi kesklinnast kaugemale liikuda, vajate te liikumiseks abivahendit. Bioneer soovitab eelistada kas ühistransporti või (rendi)jalgratast. Võõras linnas reisides tasub alati teada ka mõnda taksonumbrit.
Jalgratta laenutamine maksab keskmiselt 70 santiimi tunnis. Ühistranspordiga pikemalt liikumiseks on otstarbekas võtta päevapilet, mis maksab 1,9 latti ja kestab 24 tundi.
Riias võib liikumas näha ka sajaaastast trammi. |
Erinevalt Tallinnast ja Tartust on Riia trammide ja trollide keskne linn. Riia liiklus, eriti kesklinnas, on märkimisväärselt ebaühtlasem ja kohati eestlaste meelest lausa hullumeelne. Autojuhid tunduvad olevat hädas jalakäijatega, kes valgusfoore ja sebrasid ei hinda. Jalakäijad püüavad hakkama saada risti-põiki käiva trammiliiklusega. Jalgratturid manööverdavad jalakäijate, autode ja ühistranspordi vahel. Hullust liiklusest hoolimata on igat masti jalgrattureid Riias ootamatult palju.
Riia kesklinnas on probleemiks liikluseeskirjadest mittehoolivad jalakäijad.
|
Nii Riia peatustest kui ka ühistranspordist leiab noorte poolt tehtud plakateid, mis paluvad linna mitte sodida ja lõhkuda. |
Hea nipp! Nii ühistranspordi- kui ka rattakaarte saab turistidele mõeldud infopunktidest tasuta kaasa võtta. Ühistranspordikaardid ei ole täielikud, need sisaldavad infot vaid olulisemate liinide kohta ja äärelinnades jääb infost tihtipeale vajaka. |
Sööge Riias aeglaselt ja tervislikult
Võtke aeg maha ja nautige Riias söömist. Läti pealinnast leiab endale sobiva toidu ka ökogurmaan, sest suur osa linna tipprestorane pakuvad kas kohalikku, mahedat või siis „Slow food“ kampaanias osalevaid roogasid.
„Slow food“ ehk „aeglane toit“ on liikumine, mille eesmärgiks on iga maa kohaliku toidu ja veini au sees hoidmine, selle eripärade ja traditsioonide säilitamine vastukaaluks anonüümse, ilma rahvusliku omapärata kiirtoidu (fast food) pealetungile. Slow Food liikumise liikmed ei võitle ainult aeglasemalt valmistatud ja söödud toidu eest, vaid ka mahepõllunduse, keskkonnasõbralikkuse ja bioloogilise mitmekesisuse eest.
Etnohõngulises tipprestorani "Kaļķu vārti" peakokk selgitas Bioneerile, et lätlased peavad Läti päritolu ja oma kultuuri roogasid väga oluliseks. 2012. aasta suunaks võib aga pidada keskkonnateadlikku toiduvalikut. |
Keskkonnast hoolivates Riia tipprestoranides on igal kuul mõni oma teema, näiteks juuni on pühendatud maasikatele ja juuli kartulile. Restoranidest võib lisaks tavamenüüle küsida eraldi temaatilisi kampaaniatoite.
Riias saab restoranis küsida joogiks ka kraanivett. Ei pea jooma pudelivett ja tekitama üleliigset plasttaarat. |
Kui soovite osta koju kaasa Läti mahetoitu, siis soovitab Bioneer külastada aadressil Marijas 13 asuvat „Berga Bazars“ kompleksi. Tegemist on kohvikute ja poekeste kvartaliga, mis meenutab kuulsaid Pariisi passaaže.
Passaažilt võis osta näiteks käsitsi valmistatud ökoleiba. Müüja teadis täpselt rääkida, kus kasvatati vili, kes tegi taigna, millises ahjus leib küpsetati.
|
Hea nipp! Riias puudub ühtne panditaara süsteem, seega teie poolt ostetud pudelid satuvad suure tõenäosusega üldprügi hulka. Kui olete väga tähelepanelik linnakülaline, siis võite märgata mõnel pool liigiti kogumise konteinereid. Lätlased peavad tühja taara vedelema jätmist väga halvaks käitumiseks. Katsuge väiksema prügitekke nimel osta vähem karastusjooke. Hotellis ja hostelis kõlbab reeglina juua ka kraanivesi, seega täitke oma joogipudeleid uuesti. |
Tutvuge Läti ökotoodetega
Riias leidub mitmeid ökopoode, mida keskkonnahoidlik tarbija külastada saab. Näiteks päris kesklinnas (Kungu 7/9) asub ökopood-kohvik „Pienene“, mis pakub just Läti oma mahe- ja ökotooteid.
Ökopood-kohvikus „Pienene“ sai maitsta Läti pagarite ja kondiitrite ökotooteid. |
Lätlased armastavad käsitööd. Kas pole vahva kink? |
"Läti ökotarbijal on eelis, sest paljud kosmeetikasarjad on Läti päritolu," kiitis ökokohviku perenaine Sanita Buike. |
Kaupluses on esindatud ka Läti tuntuim ökokosmeetika bränd „Madara“, mida on auhinnatud arvukate autasude ja diplomitega.
Läti naiste seas levib väljend "Madara-roheline" ja kõik teavad, millest on jutt. |
Bioneeril õnnestus näha ka Madara ökokosmeetika tootmisprotsessi. Sari valmib väikeses ning vaikses tehases. Iga pudel ja kreemipurk vaadatakse töötajate poolt üle. |
Hea nipp! Madara praktiseerib oma kosmeetika pakendite tagasi ostmist, andes taara tagastanud kliendile 10% soodustust. Ka eestimaised tootjad on sellist praktikat kasutama oodatud. |
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta