05. mail toimunud Riigikogu majanduskomisjoni istungil arutati Erakond Eestimaa Rohelised poolt algatatud 2028 kodaniku allkirja kogunud petitsiooni “Ilutulestik ilma ohvriteta“.

Esimeseks üllatuseks oli see, et Riigikogu juhatus määras menetlejaks Majanduskomisjoni, kuigi petitsiooni mõte on kaitsta tervist ja julgeolekut ning vähendada saastet. Majanduskomisjon sisuliselt petitsiooni ei toetanud ja suunas petitsiooni edasi Majandusministeeriumisse. Kohal olnud ministeeriumi esindaja sõnul võtab seaduse muudatuse tegemine tavaliselt aega kaks aastat. Suunates eelnõu Majandusministeeriumisse palus komisjoni esimees Sven Sester mitte kiirustada…

Sellise käiguga kogu petitsioon suuresti külmutati, kuid on selge, et Majanduskomisjoni liikmete arvates on ilutulestike müüjate õigused ja õigus pea igal ajal ilutulestikku lasta olulisem, kui turvalisus ja kaaskodanike heaolu. Majanduskomisjoni seisukoht on selgelt vabadusi piirav, sest ” Igaühe vabadus lõpeb seal, kus algab teise inimese vabadus”  (John Locke).

Kodanikud, kes ei soovi ehmuda igapäevasest paugutamisest, kes ei soovi avalikus ruumis sissehingata põlemise jääke, peaksid omama selleks õigust, kuid mitte Majanduskomisjoni liikmete arvates. Kohapeal esines ka Arnika ilutulestiku esindaja.