25 aastat üle maailma jalgpalliväljakuid rajanud Eesti ettevõte Advanced Sports Installations Europe uuendas täielikult Saku kunstmurustaadioni, kust ülesvõetud vanad materjalid suunati täies mahus taaskasutusse.

  • Ehitus ja renoveerimine
  • 30. oktoober 2018
  • Foto: Saku uus kunstmuru jalgpalliväljak, autor Advanced Sports Installations Europe.

Põhjaliku uuenduskuuri läbinud täismõõtudes kunstmuru jalgpalliväljak Harjumaal Sakus on nüüd pehmem ja sportlasesõbralikum kui iial varem. Staadioni kunstmurukihi alla paigaldatud 2 cm paksune pehmenduskiht vähendab jooksmisel põrutust ning tänu sellele ka võimalikke vigastusi tulevikus.
 
Staadioni renoveeris Advanced Sports Installations Europe AS (ASIE), kel on kogemusi kunstmuruväljakute ehitamisel üle maailma. Tänavu on ettevõte rajanud umbes 130 staadionit, kuid neist vaid kaks Eestis – lisaks Sakule paigaldati uus kunstmuruväljak Haapsalu linnastaadionile.  
 
 ASIE omaniku Raul Lättemägi sõnul oli Saku staadioni renoveerimine ainulaadne seetõttu, et mitte grammigi vanast kunstmurust ja täitematerjalist ei läinud prügimäele. “Kõik kasutusel olnud materjalid korjati kokku ning saadeti taasringlusesse suunamiseks Põltsamaale, kus aasta lõpus plaanime avada esimese omataolise plasti ümbertöötlemise tehase Eestis,” rääkis Lättemägi. "Sellist jääkmaterjali tekib vana kunstmuruväljaku ülesvõtmisel tavaliselt umbes 40 kuupmeetrit ehk kaks veoauto koormatäit.”
 
Vana väljaku eemaldamine ja uue väljaku paigaldamine ilma jäätmeid tekitamata on võimalik tänu ettevõttes välja arendatud Arena tehnoloogiale. Kui täismõõtudes kunstmuruväljaku renoveerimisel on vaja ümber töödelda 250-300 tonni erinevaid materjale, siis Arena võimaldab materjalid sortida, kuivatada, puhastada ning neid täies mahus taasringluses hoida. Saku väljaku uuendamisel koguti kogu vana kunstmurukate ning liiva- ja kummitäide liigiti kokku, et neid eraldi taaskasutada.
 
Maailmas ainulaadse taaskasutustehnoloogia Arena välja töötanud ASIE kuulutati 2017 Aasta Keskkonnasõbralikuks Ettevõtteks. Kevadel 2018 pälviti ka Vastutustundliku Ettevõtluse Hõbetaseme Märgis, millega tunnustatakse ettevõtteid, kes peavad oluliseks oma tegevuse mõju ühiskonnale ning teevad jõupingutusi negatiivse mõju vähendamiseks ja positiivse suurendamiseks.
 
ASIE on teadaolevalt ainus ettevõte Euroopas, kes pakub kunstmuru spordiväljakuid kasutusrendi põhimõttel. Igakuised rendimaksed on ühtlaselt jaotatud kogu lepinguperioodi peale ning need sisaldavad ka regulaarset väljaku hooldust kaasaegse tehnikaga. Samuti hõlmab kuutasu muru hilisemat utiliseerimist, mis ei ole sugugi odav.

1992. aastal tegevust alustanud ASIE põhineb täielikult Eesti kapitalil ning on 25 aastaga rajanud rohkem kui 1200 jalgpalliväljakut Euroopas. Ettevõte on kahel korral saanud innovatsioonitoetust Euroopa Liidu programmist Horisont 2020.