Näljahäda maailmas ei põhjusta mitte niivõrd toidunappus, vaid selle kättesaadavus, taskukohasus ja raiskamine, tõdes põllumajandusminister Helir-Valdor Seeder täna Ukrainas peetud ettekandes, teatas Põllumajandusministeerium.

Arenenud riikides on täna probleemiks ka toidu raiskamine, sest suur osa ostetavast toidust rändab külmkapist otse prügikasti. „Õigus toidule on üks olulisemaid inimõigusi, kuid selle õiguse rahuldamise peab garanteerima eelkõige riigi valitsus, kasutades selleks muuhulgas ka rahvusvahelist abi,” rääkis Seeder.

Suurimad muutused on toiduturul Seedri sõnul aset leidnud viimasel kümnendil, mil on kasvanud inimeste sissetulekud, muutunud tehnoloogiad ja liberaliseerunud kaubandus. „Sellega on kaasnenud muutused inimeste tarbimises ja kaubavahetuses, millega sektor ei ole täielikult kohanenud,” märkis Seeder. „ÜRO eesmärki – vähendada aastaks 2015 poole võrra vaesust ja nälga – on tabanud tagasilöögid ning inimeste arv, kes peavad päevas hakkama saama vähem kui ühe dollariga, on taas kasvamas.”

Näljahäda leevendamine ei jää täna tingimata maaressursi taha, kuid kindlasti tuleb toidu tootmisel kasutada senisest enam teadustegevust ja –tulemusi. „70 protsenti maakeral tarbitavast veest kulutatakse põllumajanduse otstarbeks,” märkis Seeder. „Küsimus on tihti just keskkonnamõjude vähendamises.”

Seeder osaleb täna Ukraina põllumajandusministri kutsel 23. rahvusvahelisel põllumajandusnäitusel Agro 2011 ja selle raames toimuval põllumajandusministrite ümarlaual, kus on kõne all toiduga varustatuse tagamine maailmas.

Homme toimub Seedril kahepoolne kohtumine ka Ukraina põllumajandusministriga, kellega arutatakse eelkõige riikide vahelist edasist koostööd ja kalandusega seotud küsimusi.