Soolalampide poolt ja vastu
- Tarbimine ja tervis
- Katrin Jõgisaar, www.bioneer.ee
- 15. aprill 2008
Soolalambid on viimaste aastate sisutusmoe tõeline hitt. Kui alguses tegelesid soolalampide vahendamisega ökopoed, siis nüüd on need müügil ka igas endast lugu pidavas kaubanduskeskuses. Enamasti tutvustatakse seda kaunist valgusallikat kui mitmekülgset terviseparandajat ja õhuionisaatori asendajat. Eelmisel aastal kajastas meedia vastukaaluks ka Briti teadlase algatatud projekti, mis seadis soolalampide kasulikkuse tervisele kahtluse alla. Bioneer otsustas mõlemad vaatenurgad oma lugejateni tuua. Eks igaüks ise otsustab, kumba versiooni uskuda.
Soolalambid tervisetoojana
Kui panna Google otsingumootorisse teemaks soolalambid, siis leiab tohutult vastuseid. Enamus soolalampe on tehtud Himaalaja kristallsoolast, mis on ladestunud rohkem kui 250 miljonit aastat tagasi. Tollal puudus inimtekkeline saastamine ja see olevat Himaalaja soola suur eelis näiteks meresoola ees.
Firma Austan Loodust kodulehel räägitakse soolalampidest järgmist: „Tänapäeval viibib enamik inimesi suurema osa oma ajast suletud ruumides, kus õhk on täidetud positiivsete ioonidega, mida tekitavad arvutid, televiisorid, õhukonditsioneerid, sigaretisuits jms. Paljud meditsiinilised uuringud on tõestanud, et õhu positiivsed ioonid võivad olla põhjuseks haigustele nagu väsimus, ärrituvus, kontsentratsioonilangus, unetus, depressiivsed meeleolud, peavalud, mis on põhjustatud stressist. Soolakristall-lambid tasakaalustavad põledes õhu ioonilist koostist.
Õhk on elektriliselt laetud, st. ta koosneb kindlas vahekorras positiivselt (+) ja negatiivselt(-) laetud osakestest. Vastavalt oma elektrilisele laengule tähistatakse need osakesed kas plussioonide (+) või miinusioonidena (-). Hea tervise jaoks on oluline võimalikult tasakaalustatud ioonide suhe.
Selleks sobivad soolakristall-lambid suurepäraselt, kuna oma koostise poolest on nad negatiivsete ioonide tekitamise looduslikuks allikaks. See toime intensiivistub kristalli soojendamisel elektripirni või küünla abil. „
Paljud inimesed usaldavad soolalampe, sest nad on abi saanud soolakambrite külastamisest.
Skeptikute arvamus
Eelmise aasta 12.novembril ilmus Äripäevas Novaatori teemade hulgas artikkel noorest Briti teadlasest, kes seadis soolalambi positiivsed omadused kahtluse alla.
Füüsik Jennifer Lardge üritas leida teaduslikku kinnitust internetis levivale soolalampide kummardamisele. Ta helistas erinevatele firmadele ja küsis, kus kohast info pärineb. Selgus, et suurem osa netikaupmeestest oli reklaamteksti konkurentide lehekülgedelt kopeerinud. Keegi ei osanud nimetada teksti algallikat või soolalampidega seotud teadusuuringuid.
Teadlane seadis kahtluse alla ka levinud väite nagu suudaks lambipirni soojus tekitada nii palju energiat, et ioonide vahelised ühendused katkeksid.
Ka Bioneer üritas leida vihjet teadusuuringutest, mis tõestaksid lambi raviomadusi. Ainus pidepunkt, milleni jõudsime oli märkus allika kohta - Institutes of Biophysical Research, 1999. Kahjuks algteksti ennast leida ei õnnestunud.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta