Täna korraldavad Teeme Ära Maailmakoristuse (Let’s Do It! World Cleanup) eestvedajad Tallinna Ülikoolis arutelu, kus räägitakse prügi tootmise lõpetamise võimalikkusest Eestis ja mujalgi.
- Majandus
- 15. aprill 2014
Teeme Ära Maailmakoristuse korraldatav Puhta Maailma Klubi on kohtumiste sari, kus saavad sõna erinevad tuntud visionäärid, kellega koos arutatakse keskkonna- ja kodanikuühiskonna teemadel. Seekordsel klubi kohtumisel arutleb koos osalejatega Zero Waste Europe võrgustiku tegevdirektor Joan Marc Simon. Klubi kohtumine toimub Tallinna Ülikooli Nova maja neljanda korruse puhkealal ning on kõigile huvilistele tasuta.
"Zero Waste on alternatiiv tänapäevasele raiskavale elukorraldusele. Ükskõik, missugune süsteem, mille toimimise tulemusena tekib keskkonda saastavaid jäätmeid ja millega pole midagi peale hakata, viitab veale süsteemis,” ütleb Simon.
Simoni sõnul ei ole lahendus ka prügi põletamine, sest põletamisega paiskub õhku palju mürgiseid aineid, mida ei suuda paraku vältida ka moodsaim tehnoloogia. Zero Waste Euroopa andmetel on jäätmevaba toimimine, mis põhineb taaskasutamisel, ümbertöötlemisel või komposteerimisel kolm kuni viis korda säästlikum kui näiteks prügi põletamine. Ühtlasi saab jäätmevaba süsteemi juurutamise tulemusena luua lausa 10-20 korda enam uusi töökohti.
Prügivaba võrgustiku filosoofia näeb ette, et jäätmete käitlemise ja majandamise asemel tuleks juurutada süsteem, mille tulemusena prügi ei tekikski. Võrgustiku eesmärgiks on ühiskonnamudeli ümberkorraldamine selliselt, et kõik toodetu ja loodu oleks taaskasutatav, remonditav, komposteeritav või ümbertöödeldav. Kõik tooted, mis neile tingimustele ei vasta, eemaldatakse jäätmevabades kogukondades turult.
Tänaseks on Zero Waste võrgustikuga liitunud juba 200 omavalitsust erinevatest Euroopa riikidest. Zero Waste maailma liikumisega on näiteks liitunud ka San Fransisco linn, mis hiljuti keelas ära plastpudelite müügi oma linna piireis.
Puhta Maailma Klubi eestvedajaks on Teeme Ära Sihtasutus koostöös Tallinna Ülikooliga. Esimese klubi kohtumise avas innovaatiliste algatuste, sealhulgas ka Teeme Ära ja Maailmakoristuse projekti ehk “Let's Do It! World Cleanup” algataja Rainer Nõlvak. Teisel kohtumisel rääkis rõivatööstuse sotsiaalsetest ja keskkonnaalastest mõjudest ökodisainer Reet Aus.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta