Kodanikualgatuse Teeme Ära 2008 eestvedamisel on kaardistatud enam kui 10 000 ebaseaduslikku prügi ladustamise kohta, milles paikneb kokku 9200 tonni olmeprügi ja 57 000 rehvi. Kaardistamine jõudis lõpule 9. aprillil, mil kanti prügikaardile veel sadu viimaseid kaardistatud kohti.

Tehnoloogia ja vabatahtlike aktiivse kaasalöömise abil on sündinud maailmas midagi äärmiselt ainulaadset - Eesti on esimene riik, mis omab sellise täpsusega kogu riiki hõlmavat ülevaadet illegaalsete prügikuhjade probleemist.

Vabavara baasil Ahti Heinla poolt loodud uudne tarkvara on võimaldanud prügipaigad kaardile kanda meetritäpsusega, andes igale prügikuhjale oma ID-numbri, olulised kirjeldavad andmed ja vajadusel ka pildi. Vabatahtlike tegevust toetava tehnilise kaardistuslahenduse kokkupanemisel tegid koostööd Nokia, EMT ja Nutiteq.

Kodanikualgatuse eestvedajad tänavad kõiki neid Eestimaa organisatsioone ja inimesi, kelle abil selline esmakordne ettevõtmine teoks sai. 

„Ääretult südantsoojendav on olnud näha, kui palju on Eestimaal inimesi, kes tõeliselt hoolivad ja on valmis selleks isiklikult midagi ära tegema, et meie kodu puhtamaks saaks," sõnas kaardistamisaktsioonide juht Kadri Allikmäe.

Kuni 27.aprillini saab veel registreeruda 3.mail toimuvale suurele koristuspäevale. Selleks tuleb kokku saada 3-15 liikmeline koristustiim ning anda endast teada aktsiooni kodulehel www.teeme2008.ee. Hetkeseisuga on enda tulekust märku andnud üle 13 000 abivalmis inimese.

Et hajutada 3. maile langevat jäätmekäitlusalast koormust, on suurimate kuhjade koristamisega algust tehtud juba eelkoristuse raames. Eelkoristuse käigus kasutatakse inimkäte asemel rasketehnikat. Jõelähtme vallas asuvast Eesti suurimast illegaalsest prügilast on tänaseks ära koristatud juba 310 tonni prügi, 45 tonni rehve ning 15 tonni eterniiti.