Mida teha, et oma igapäevaelu keskkonnasõbralikumalt veeta.

1.      Pühi pirnidelt ja lambikuplitelt tolmu. Uuringud näitavad, et kuni 60% meie majapidamiste elektrivalgusest on tolmukorra all peidus.

2.      Tee kodule energiaaudit. Kui su kodu ei hoia hästi sooja, siis tasub ette võtta soojuskao audit ehk termopildistamine. Nii saad teada eluaseme soojuskao allikad ning kuuled nõuandeid, kuidas neid kohti parandada.

3.      Eelista suurt pakendit ja kontsentreeritud sisu. Kui ostad pesuvahendit, siis eelista võimalikult suurt pakendit ja võimalikult kontsentreeritud sisu. Üldiselt kulub pulbrilist pesuvahendit vähem kui vedelat.

4.      Ära hoia boilerit liiga kuumal režiimil. Üks suuremaid energiakulutajaid on soojaveeboiler. Kui nt duši või nõudepesu lõpuks kuum vesi otsa ei saa, asendudes leigega, töötab boiler järelikult täistuuridel. Kas see on vajalik?

5.      Suruõhu-dušiotsikuga säästad vett. Enda pesemisele kulub 37% kodusest soojast veest, 26%-ga on teisel kohal pesumasin. Ent kulude suurus sõltub ka sellest, missugust dušiotsikut sa kasutad. Suruõhu-dušiotsikust tuleb vett pooleks õhuga, ilma et sa ise tunneksid mingit vahet võrreldes nn tavalise dušiga. Kui muidu tuleb dušiotsikust kuni 10 liitrit minutis, siis suruõhu puhul vaid umbes 5 liitrit.

6.      Eelista kahesüsteemset WC-poti loputuskasti. Kahesüsteemse loputuskasti puhul on alati võimalik valida, kas kasutad vett rohkem või vähem. 40% keskmise pere puhta vee kulust tuleb WC loputuskasti kaudu. See on kodude suurim veekulutaja üldse.

7.      Eelista filtreeritud kraanivett pudeliveele. Pudelivee ostmise asemel kinnita kraani külge veefilter, hangi endale koju filterkann või kaasaskantav filtriga sportpudel.

8.      Kata vedelad toiduained külmikus kaanega. See aitab külmikus hoida jahedat temperatuuri.

9.     Seadista külmkapp kõrgemale temperatuurile. Madalama (külmema) temperatuuri juures kapi energiatarbimine kasvab. Kõrgema (soojema) temperatuuri juures toiduainete säilitusaeg lüheneb. Kui seadistada külmik kõige jahedamale, siis võib toit rikneda külmumise tagajärjel ja kulub ka väga palju elektrit. Jahutuskambri ideaaltemperatuuriks peetakse 2°C, kuid ka 4°C ei tekita veel riknemisohtu. Soojemas kui 5°C tekib tõsine oht, et toit hakkab riknema tänu bakterite aktiivsele paljunemisele. Kui külmikul on energiasäästunupp (tavaliselt termostaadi kõrval), siis lülita see sisse.

10.     Anna üleliigne külmkapp taaskasutusse või jäätmejaama. Kui sul on kodus mitu külmkappi, siis anna üks ära. Üks kümneaastane külmik eritab ühe aasta jooksul loodusesse peaaegu terve tonni süsihappegaasi.

Allikad:

Epp Petrone “Roheliseks kasvamine”

Katrin Lipp "Kuidas valida ja kasutada külmikut"