Bioneer toob oma lugejateni Aive Herja poolt koostatud ökonippide loetelu, mis ilmus hiljuti GO KOJA veebiportaalis.
- Annetused
- Aive Herja, GO Koda
- 29. aprill 2008
1. Jäta ülisuured kingitused pakkimata
Keskmisest suuremad kingitused, nagu nt jalgratas, teler vms, on mõistlik paberisse mässimise asemel lihtsalt lindirosetiga kaunistada. Ka kingi kaunistamisele võib roheliselt läheneda, taaskasutades nt kunagi kingiks saadud pakendite ümbert kokku kogutud kirevaid paelu.
2. Kingi endale üks TV-vaba päev kuus/nädalas
Kui vaatad telerit päevas 2-4 tundi, siis ei erine Sa oluliselt ülejäänud inimestest. Selleks, et telerile kulutatud aega kasutada produktiivsemalt, lülita kord nädalas/kuus teler terveks päevaks välja ning oma elu sisse. Nii ei säästa Sa ainult elektrit, vaid tekitad endale ka vaba aega, mida saad kasutada lähedaste inimestega aja veetmiseks, kokkamiseks, matkamiseks või milleks iganes.
3. Kasuta säästupirne
Väikse võimsusega elektripirne võid edukalt kasutada nt koridoris, kus üldjuhul rohkelt valgust nõudvaid toiminguid ei tehta. Köögis aga võid täpsust vajavate toimingute, nt hakkimispind, kraanikausi ala vms, kohad varustada tugevamate kohtvalgustitega, mida saaks vaid toimingute ajaks sisse lülitada.
4. Likvideeri murult koera “jalutuskäigu jäägid”
Inglismaal elab ligikaudu 6,8 miljonit koera, kes toodavad päevas kokku 900 miljonit tonni ekskremente. Parema ettekujutuse saamiseks võib öelda, et koguseliselt vastab see 15 miljonile vorstikesele. Koerte väljaheide võib sisaldada ümarussi mikroskoopilisi mune, mis mulda sattudes võivad seal elus püsida kuni 2 aastat. Inimkehasse sattudes ussid paljunevad, tootes vastseid, mis mööda soolestikku kehas rännates võivad kahjustada maksa, kopse ja silmi. Kõige suuremat ohtu kujutavad koerte väljaheited parkides mängivatele lastele. Seega, koeraomanikuna püüa käituda vastutustundlikult ja ka teiste heaolu silmas pidada.
5. Korja jalutades prügi
Kui lähed jooksma või jalutama ning näed oma teel prügi, korja see ülesse ja viska lähimasse prügikasti. Ühendades meeldiva kasulikuga, hoiad end vormis ja aitad ka oma elukeskkonnal puhtana püsida.
6. Taaskasuta ühekordseid joogitopse
Selle asemel, et oma joogitops peale ühekordset tühjendamist kohe prügikasti saata, pese see parem puhtaks ja kasuta kunagi uuesti. Või siis tee topside põhja auk ja kasuta neid kevadel seemnete või väikeste taimeistikute kasvatamiseks. Kui ise aiandushuviline pole, kingi topsid mõnele rohenäpust sõbrale või sugulasele.
7. Paranda tilkuv kraan
Tilkuv kraan võib raisata päevas kuni
8. Ära vala veekeetjat ääreni täis
Kui keedad tee või teiste kuumade jookide tarvis vett, vala veekeetjasse täpselt nii palju vett, kui parasjagu vajad. Selline teguviis säästab esiteks, energiat; teiseks, raha, ning kolmandaks, läheb väiksem kogus vett kiiremini keema, mistõttu saad sooja jooki juba varem nautida.
9. Kontrolli auto kütusekulu
Jälgi, mitu liitrit bensiini kulub kilomeetri läbimiseks ning veendu selles, et Su auto sõidab nii efektiivseltkui vähegi võimalik. Kahtluse korral lase oma auto teeninduses üle vaadata.
10. Puhastusvahendid tee ise
Kodukemikaalide ostmise asemel võta köögikapist parem välja äädikas ja söögisooda. Äädika ja vee lahusega saab edukalt puhastada klaasist esemeid ja pindu. Vähese vee ja sooda kokku segamisel valmib aga lihtne ja efektiivne multifunktsionaalne puhastuspasta.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta