Bioneer toob oma lugejateni Aive Herja poolt koostatud säästunippide loetelu, mis ilmus hiljuti GO KOJA veebiportaalis.
- Annetused
- Aive Herja, GO Koda
- 1. mai 2008
- Arvutit pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
1. Triigi vähem
Riideid ostes mõtle alati ka sellele, kuidas need peale pesu välja võiksid näha. Hangi endale pigem mitte-kortsuvast materjalist riideid või kehakatteid, mille puhul mõni korts siin või seal ei häiri või hoopis lisab riidele võlu. Näiteks ei vaja triikimist paljud puuvillased riided, eriti kui neid kanda koduses miljöös. Riided tuleks lihtsalt võimalikult sirgelt kuivama panna ning pärast korralikult kokku voltida või riidepuule sirguma riputada. Triikraua võiks lagedale tuua vaid väga ametlike ja pidulike puhkude tarvis. Selliselt toimides säästad nii oma riideid, aega kui ka elektrit.
2. Prindi võimalikult vähe
Kui on kindlasti vaja midagi välja printida, siis enne tegutsemist mõtle – võib-olla on võimalik teksti suurust vähendada või mõnest kohast tekstijuppe kokku lükata. Seda enam, kui tegemist on nt mustandiga (mida, olgem ausad, võib-olla polegi tarvis välja printida). Seega, mõtle enne, kui prindid. Tänapäeval saab enamik asju aetud ka digitaalsel kujul.
3. Klaaside puhastamiseks kasuta äädikat
Kui soovid kodus klaasid puhtusest kiiskama panna, kasuta nende pesemisel kodukemikaalide asemel hoopis nõrka sooja vee ja äädika lahust.
4. Keera termostaat maha
Ilmade soojenedes saab küttekulusid vähendada. Selleks tuleb kevade saabudes lihtsalt termostaadil tuure vähemaks keerata.
5. Puhasta grill loodussõbralikult
Kevade saabudes avaneb võimalus taas vabas õhus grillida. Enne tuleb aga grill toidu valmistamiseks puhtaks küürida. Selle asemel, et kasutada paljureklaamitud kodukemikaale, proovi parem traditsioonilist soodat. Lase sooda-vee pastal veidi mõjuda ning hõõru seejärel grill korralikult puhtaks.
6. Ära raiska kasutamata jäänud kuuma vett
Kui tee- või kohvivee keetmisest jääb kuuma vett üle, siis selle asemel, et see lihtsalt kraanikausist jahtununa alla valada, püüa sellele leida rakendust. Vala järele jäänud kuum vesi nt potti või pannile, mida on vaja enne pesemist nagunii leotada või sulata selle abil ülesse külmutatud juurvilja või hakkliha pakk.
7. Ühest lemmikloomast piisab
Ükskõik kui palju sa kasse, koeri ja teisi toredaid koduloomi armastad, püüa oma majapidamises hakkama saada maksimaalselt kahe lemmikloomaga.
8. Lülita arvuti monitor ööseks välja
Enne, kui magama lähed, veendu, et oled koos arvutiga ka selle ekraani ööseks välja lülitanud.
9. Keera ahi varakult kinni
Enamike toitude valmistamisel on võimalik energiat kokku hoida, kui keerata ahi mõned minutid varem kinni, lastes toidul küpsetusnõusse kogunenud kuumuse abil lõpuni valmis haududa.
10. Puhasta tolmuimejaga külmkappi
Järgmine kord, kui tolmuimeja tubade koristamiseks välja võtad, tõmba sellega õrnalt üle ka külmkapi tagaosa, et eemaldada sinna aja jooksul kogunenud tolm. Selliselt toimides kergendad külmiku mootori tööd, vähendades nii energiakulu ja säästes raha.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta