Nõuandeid jagab Aive Herja GO Kojast.
- Annetused
- Aive Herja, GO Koda
- 27. juuli 2008
1. Mine varem magama
Varem magama minnes paraneb sinu keskendumisvõime ja mälu. Sügav uni parandab ka naha tekstuuri ja üleliigsest UV-kiirgusest tekkinud nahakahjustusi. Krooniline unepuudus see-eest suurendab ülekaalulisusesse, diabeeti, veresoonkonna ja nakkushaigustesse haigestumise riski. Samas vähendad varem magama minnes energiakulu. Lülita välja arvuti, kõik tuled, teler, DVD-mängija ja teised elektrilised seadmed. Maga rahulikult teades, et päästad samal ajal planeeti. : )
2. Kingi asjade asemel elamusi
Asjade asemel kingi oma sõpradele ja lähedastele pigem toredaid elamusi, nt kino- ja teatripileteid või kostita sünnipäevalast eksootilise restoranikülastusega. Asju on meil kõigil juba niigi liiga palju.
3. Jäta auto koju
Tunnipikkune autosõit põletab kõigest 144 kalorit. Nii pea, kui aga jalaga maad puudutad, põletad kaks korda sama palju kaloreid. Sellele lisaks kuuled ka linde laulmas ja näed asju, mida autoga sõites kunagi varem pole märganud. Jalgrattaga sõites trimmid oma taljejoont, kusjuures rahulikult sõites põletad tunniga 270 kalorit ning kiiresti sõites kuni 600 kalorit. Teadupoolest on enamik osooniauke tekkinud mootorsõidukite väljaheitegaaside mõjul. Seega mida vähem autoga sõidad, seda vähem õhku reostad ja osooniauke tekitad.
4. Osta pakendamata köögivilju
Kui vähegi võimalik, osta pakendamata aed-, köögi- ja juurvilju. Ühte greipi pole ju mõtet kilekotti toppida. Kaalunäidu saab kleepida ka vilja koorele.
5. Ära jäta mobiiltelefoni ööseks laadima
95% mobiiltelefonide laadimisele kulutatavast energiast on raisatud energia. Vaid 5% energiast, mida inimesed sellele kulutavad, kulub otseselt telefoni laadimisele. Ülejäänu läheb raisku, kui laadija tundideks vooluvõrku unustatakse.
6. Kasvata ise aedvilju
Ka siis kui elad linnakorteris, on võimalik ise aedvilju kasvatada. Selleks varusta rõdu suveks taimekastidega, kus kasvab lehtsalatit, tomatid ja sinu lemmik maitsetaimed jms. Enda kasvatatud aedviljad maitsevad alati paremini kui poest ostetud.
7. Ära paigalda oma kodule PVC aknaid
Esiteks, PVC akende valmistamisel kasutatakse hulgaliselt probleemseid kemikaale. Teiseks, PVC aknad on puitraamidega akendest kallimad ja need ei kesta igavesti, nagu tihti reklaamitakse. Tegelikult halveneb PVC akende seisukord 20-25 aastaga. Ka on PVC aknast, erinevalt puitaknast, selle elu lõppfaasis võimalik taaskasutada vaid tühist osa.
8. Taaskasuta aedviljade pesuvett
Kui pesed puu- või juurvilju, tee seda kausis, et pesuvesi alles jääks. Seda saab edukalt taaskasutada aia- või toalillede kastmiseks.
9. Vii lapsed loodusesse
Kui tahame oma planeedi heaks midagi ära teha, peame alustame oma lastest, õpetades neid loodust hindama. Seega meelitage oma laps teleri ja arvuti tagant välja ja viige ta loodusesse. Discovery kanali vaatamisest ei piisa laste keskonnateadlikkuse tõstmiseks. Selleks, et laps loodust tõeliselt tundma ja väärtustama õpiks, on vaja leida talle looduses tegevust. Minge nt koos lapsega matkama või leidke mõni noorte programm, mis võsukese loodust avastama viiks.
10. Hoia külmikus kannu külma veega
Selle asemel, et asju jooksva külma vee kraani all maha jahutada, hoia parem külmkapis kannu veega. Kuna külmkapist võetud vesi on palju külmem kui kraanivesi ja jahutab seetõttu kiiremini, on vee kulu kokkuvõttes väiksem.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta