Nutikate elektriseadmete ettevõte Eaton on loonud uue kompaktse keskpinge lülitusseadme lahenduse Xiria NGX, mis on elegaasivaba ja aitab luua keskkonnasõbralikuma ja paindlikuma elektrivõrgu. Erinevalt laialt levinud keskkonnaohtlikest elegaasil põhinevatest lülitusseadmetest kasutatakse Eatoni Xiria seadmes vaakumtehnoloogiat.
- Energeetika
- 24. september 2024
- Foto: JP
Vaakumtehnoloogial põhinev lahendus on parem keskkonnale, aitab vähendada seadme elukaarekulusid ning seega on ka elektrivõrgu kogukulud väiksemad.
„Keskkonnaohust hoolimata on elegaasil põhinevaid elektrivõrgu lüliteid kasutatud aastakümneid selle lülitusgaasi heade isolatsiooniomaduste pärast. Sellised lülitid võimaldavad ohutut lülitusprotsessi, aga eeldusel, et lüliti on terve ega leki. Taolised lülitid on kasutusel paljude riikide jaotusvõrkudes, sealhulgas Eestis. Selle aasta alguses aga otsustas Euroopa Liit, et järgnevate aastate jooksul elegaasi sisaldavate seadmete kasutusele võtmine keelatakse. Olemasolevaid seadmeid saab kasutada nende eluea lõpuni,“ ütles elektriinsener ja Eaton Eesti müügijuht Ragnar Roos.
Kuna Xiria tootepere ei sisalda elegaasi, siis vastavad need juba praegu järgnevate aastate jooksul Euroopa Liidus kehtima hakkavatele reeglitele, mille järgi keelatakse järk-järgult elegaasi sisaldavate seadmete kasutusele võtmine.
Elegaas (väävelheksafluoriid, lühendatult SF6) on äärmiselt suure keskkonnamõjuga ja atmosfääri jõudes võib seal püsida tuhandeid aastaid. Isegi väikesed elegaasi lekked võivad summeerudes olla keskkonnale olulise mõjuga. Ühe kilogrammi elegaasi atmosfääri paiskumine on võrdne 23,5 tonni CO2 atmosfääri paiskumisega. Iga jaotusvõrgu lüliti sisaldab umbes 3–4 kg elegaasi, mis kokku on võrdne 94 tonni CO2-ga. Sõltuvalt alajaama suurusest võib seal olla 2–30 lülitipaneeli.
Eatoni Xiria elegaasivabu jaotusseadmeid on erinevate riikide keskpinge võrkudes kasutatud üle 20 aasta. Uus seade Xiria NGX töötati välja, et paremini vastata elektrivõrkude kasvavatele ootustele. Aina suurem elektritarbimine ja lisanduvad elektritootjad nõuavad jaotusvõrgult suuremat võimekust. Seetõttu on uued tooted loodud nõnda, et võrgu tööpinget saaks vajadusel hõlpsasti tõsta. Seega, kui elektrivõrk soovib senise 10kV tööpinge pealt lülituda 20kV või koguni 24kV tööpingele, siis selliste seadmete kasutamiseks on nad tulevikus valmis. Seadme väljavahetamise asemel on võimalik sellesse lisada täiendavaid komponente tööpinge tõstmiseks. Elektrilistes parameetrites tõstab Xiria NGX jaotusseade Xiria tootepere maksimaalse nimivoolu seniselt 630A tasemelt 1250A peale ning suurendab lühistaluvust senise 21 kA pealt 25 kA tasemele. Seda kõike väga kompaktsetes mõõtmetes, kus ühe lüliti laius ei ületa 500mm.
„Elektrivõrgult oodatakse aina suuremat paindlikkust. Uute päikeseparkide või tuulikute elektrivõrguga liitmine nõuab võrgult suuremat võimekust. Võrku luues või uuendades on otstarbekas võtta kasutusele kaasaegsed seadmed, mis võimaldavad edaspidi paindlikult võrgu võimekust tõsta. Siis on tulevikus, näiteks päikeseparki laiendades, võimalik täiendavat osa lihtsamini elektrivõrguga liita. Elamupiirkonnas on paindlik elektrivõrgu lahendus mõistlik, et olla paremini valmis elektriautode arvu kasvuks – inimesed soovivad autot kodu lähedal laadida,“ kirjeldas Ragnar Roos.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta