ÜRO hinnangul peaks USA lõpetama maisist biokütuste tootmise, kuna viimaste aastakümnete suurimaid põudasid on USA-s hüppeliselt tõstnud toiduainete hindu.
ÜRO hinnangul peaks USA lõpetama maisist biokütuste tootmise, kuna viimaste aastakümnete suurimaid põudasid on USA-s hüppeliselt tõstnud toiduainete hindu.
- Majandus
- 14. august 2012
- Foto: pixabay.com/photos/agriculture-artificial-beaker-bio-4402811/
Seetõttu kutsuski ÜRO toidu- ja põllumajandusorganisatsioon FAO USA võime üles lõpetama maisist bioetanooli tootmise, edastas BBC.
Praegu kehtib USA-s seadus, mille kohaselt tuleb vähemalt 40 protsenti maisisaagist kasutada biokütuste tootmiseks. ÜRO hinnangul peaks aga selle kvoodi tühistama, et leevendada eelseisvat toiduainetekriisi.
USA-s on viimaste aastakümnete suurim põud ja kuumalaine hävitanud suure osa saagist, see on omakorda hüppeliselt tõstnud põllumajandustoodete hindu, mistõttu ÜRO palve tundub mõistlik olevat.
USA põllumajandusministeeriumi viimased prognoosid näitavad, et tänavused viljasaagid ühe aakri kohta on madalaimad alates 1995/1996. aastast. Vilja kogusaak tuleb prognoosi kohaselt USA-s aga aga viimase kuue aasta madalaim.
Põllumajandusministeeriumi prognoosi kohaselt tõuseb maisibuššeli hind (35,23 liitrit) 7.50-8.90 dollarini. Võrdluseks nii palju, et veel mõni kuu tagasi maksis maisibuššel 5.40-6.40 dollarit.
FAO peadirektor Jose Graziano da Silva sõnul annakski bioetanooli tootmise lõpetamine võimaluse toota rohkem toiduaineid, mis omakorda aitaks hoida põllumajandussaaduste hindu kontrolli all.
USA põllumajandusminister Tom Vilsack pole aga ÜRO ettepanekuga päri, kuna tema hinnangul on biokütustel positiivne mõju kogu riigi majandusele. "Biokütustel on positiivne mõju majandusele, kuna mõningate hinnangute kohasel maksavad tarbijad 0,25 – 1,3 dollarit kütuse eest vähem, kuna meil on oma biokütusetöötus,“ rääkis ta.
"Sellega on seotud palju töökohti ja kui tekib küsimus, kas turud tunnevad mured bioetanooli tootmise lõppemise pärast, siis vastus on jah,“ rääkis Vilsack.
USA-s peaks tänavu toodetama 13 miljardit gallonit bioetanooli, et USA suudaks täita oma eesmärki CO2 emissiooni vähendamise osas. Ja praegu pole veel selge, kui palju see kvoot mõjutab maisi hinda.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta