Oktoobrikuu oli õiglase kaubanduse kuu. Bioneer.ee koostöös Fairtrade, Zuzu, ja MTÜ Mondo viisid sel puhul läbi õiglase kaubanduse teemalise kirjutamisvõistluse. Osalema olid oodatud kõik koolinoored, keda huvitab teadlik tarbimine, keskkond ja globaalne jätkusuutlik areng. Meile on saabunud palju kaastöid, mida jõudumööda avaldame. Täna avaldame Are koolis õppiva Henri Steinbergi loo pealkirjaga: "Miks õiglane kaubandus on minu jaoks oluline?"
- Arvamused
- Henri Steinberg, Are Kool, Vanem Vanuserühm
- 6. detsember 2022
- Foto: Pixabay
Miks õiglane kaubandus on minu jaoks oluline?
Rahvusvahelise õiglase kaubanduse ehk fair trade liikumise eesmärk on muuta maailma kaubanduse reegleid nii, et tehingud oleksid tulutoovad kõikidele osapooltele. Õiglane kaubandus ei ole heategevus, vaid sinu võimalus muuta maailma. Ostes fair trade tooteid, toetad neid inimesi, kes on teinud rasket tööd ja palju pingutanud. Fair trade mõte ongi, et Aafrikas ja teistes kolmandates riikides elavatel väiketalunikel oleks ka õiglane palk selle raske töö ja vaeva eest, millesse nad on panustanud. Väiketootjad näevad palju vaeva, et saada need tooted üldse poelettidele- sina saadki neid nii toetada, et ostad Fairtrade märgistusega kaupa. Ka annab see kindlustunde, et pole kasutatud lapstööjõudu. Saad toetada neid lapsi, kes polegi võib-olla haridust saanud.
Oktoobris tähistatakse taas õiglase kaubanduse kuud nii Eestis, Lätis kui ka Leedus. MTÜ Mondo andis meile võimaluse kaasata õpilasi ja läbi erinevate tegevuste tutvustada, kuidas õpilased saavad oma isiklike otsustega ja õiglase kaubanduse kaudu maailma muutmisel kaasa aidata.
Eelmisel aastal liitus üleskutsega 32 kooli ning enam kui 3200 noort ja 700 õpetajat- koos koolide, ettevõtete, müüjate, tootjate ja teiste vastutustundlike osalejatega enam kui 142 000 inimeseni. 74% Eesti, 71% Leedu ja 64% Läti õpilastest olid veendunud, et tarbijad saavad oma ostukäitumisega mõjutada väiketootjate elu. Enamus Eesti õpilastest on valmis ostma õiglase kaubanduse tooteid, aga uuring toob välja kahetsusväärse fakti, et vastavaid tooteid on seni meie poelettidel raske leida, ja ma pean sellega nõustuma. Kaupade valik siiski kasvab vaikselt, aga kindlalt - 2021. aastal oli Eestis müügil vähemalt 623 erinevat õiglase kaubanduse märgisega toodet.
Minu jaoks on see teema sellepärast oluline, et mõeldes, et kui mina ise oleksin see laps, kes seal töötab, siis ei tahaks, et ma peaksin koolis käimise asemel kuskil pikki päevi kookospähkeleid korjama. Tahaksin, et nendel inimestel, kes palehigis tööd rabavad, oleks tingimused normaalsed, kuna olen ka saadetest näinud, kui raske neil võib olla. Ühtlasi on minu perele tähtis ka see, et fair trade süsteem aitab kaasa mürgiste kemikaalide kasutamise piiramisele. Me ju tahame süüa võimalikult puhast sööki ja tarbida hästi loodussõbralikke materjale.
Kasutatud infoallikad:
• www.fairtrade.ee/
• www.fairtrade.ee/uudised/514-rahvusvahelist-oiglase-kaubanduse-paeeva-taehistatakse-14-mail
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta