Uus videomaterjal Leedu karusloomafarmidest näitab vangistatud naaritsaid, kes süüakse puuris elusalt oma puurikaaslaste poolt.

  • Loomakaitse
  • 31. august 2018
  • Foto: Pixabay, CC Public Domain

Loomakaitseorganisatsioon Nähtamatud Loomad Leedu avalikustas sel nädalal šokeerivad kaadrid, mis on jäädvustatud Leedu karusloomafarmides. Teiste õuduste vahel oli uurimuse läbiviija tunnistajaks ka olukorrale, kus noorel naaritsal puudus võimalus põgeneda, kui ta puurikaaslased teda elusast peast sõid - videol on näha, kuidas looma siseelundid ripuvad kehast välja, kui ta valukarjetes põgeneda üritab.

Ameerika naaritsate puhul on tegemist metsloomadega, mistõttu on puurielu neile olemuslikult sobimatu - neil puudub võimalus põhilisteks vabadusteks nagu näiteks ujumine, jahipidamine või vabalt liikumine. Paljud loomad muutuvad väikeste metallpuuride vangistuses hullumeelseteks ning selle tulemusena võivad nad olla äärimiselt agressiivsed. Nõrgematel loomadel, keda rünnatakse, puudub võimalus agressiooni eest põgeneda nagu nad looduses seda teeks. Sama uurimuse raames Leedus leiti karusloomafarmides ka teisi naaritsaid, kes olid puurikaaslaste rünnakute tõttu verega kaetud. Tihti oli nende liha luudeni ära näritud ning jäsemed puudu, millest tilkus verd puuride all olevatele koristamata sõnnikuhunnikutele. Vaid mõnepäevased naaritsaid on materjalil näha värisemas ja stressimärke näitamas.

Eestis kasvatatakse igal aastal 200 000 karuslooma, sh naaritsaid ja rebaseid. Ka Eesti karusloomafarmide olukorda on jäädvustatud, 2013. ja 2014. aastatel kajastas loomade eluolu ka ERR Pealtnägija. Sellest alanud diskussioon jõudis ka Riigikokku, kus arutati karusloomafarmide keelustamise üle.

Uurimuse läbiviija, kes Leedu karusloomafarmides materjali kogus, nimetas nähtud materjali “kõige ebameeldivamaks asjaks, mida ta kunagi näinud on.”

Nähtamatud Loomad Leedu tegevjuht Gabriele Vaitkeviciute sõnas, et värske videomaterjal lisab kindlasti kaalu Leedus käivale arutelule karusloomafarmide keelustamise teemal. “Olen kindel, et üha suurem hulk Leedu parlamendiliikmeid otustab toetada karusloomafarmide keelustamist, pärast selle materjaliga tutvumist,” lisas Vaitkeviciute.

Loomakaitseorganisatsiooni Nähtamatud Loomad president Kristina Mering kommenteeris nähtut: “Videomaterjal karusloomafarmidest oleks nagu otse õudusfilmist. Materjalilt on näha, kuidas loomad on sunnitud terveks eluks väikestesse traatpuuridesse, kus neil puurikaaslaste ründamise korral puudub võimalus põgeneda ning selle tulemusena elavad nad ravimata haavadega või veel hullem, nad süüakse elusalt agressiivsete puurikaaslaste poolt. Kui me ei suuda seda materjali isegi rahuliku näoga vaadata, siis kuidas on võimalik, et toetame selle jätkumist?” kommenteeris Mering.

Nähtamatud Loomad Leedu on teavitanud kaadritelt nähtud vigastustest ja julmusest kohalikke veteriaarametnikke. Järgneva sammuna viivad riigiametnikud läbi ametliku uurimuse karusnahafarmide tegevusse ning selgitavad välja loomadevastase julmuse eest vastutavad isikuid.

 

Video uurimusest leiab siit. Nõrganärvilistele ei soovita.