102 aastat tagasi suri Jakob Hurt, keda peamiselt tuntakse folkloristi ja keeleteadlasena. 94 aastat tagasi toimus Avezzanos Kesk-Itaalias rohkem kui 12000 ohvriga maavärin. 7 aastat tagasi suri Kuubal Ernest Hemingway teose "Vanamees ja meri" prototüüp Gregorio Fuentes. Nendest põnevatest teemadest Bioneer täna räägibki.
- Bioneeri uudised
- Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
- 13. jaanuar 2009
Jakob Hurt (1866), Foto: wikipedia |
Sündmused Eestis
13. jaanuaril 1907. aastal suri Jakob Hurt (1839-1907), keda peamiselt tuntakse folkloristi ja keeleteadlasena.
Jakob Hurt sündis 22. juulil 1839. aastal Põlva lähedal. Tema isa oli vaesemapoolne koolmeister, aga raskele majanduslikule olukorrale vaatamata suutis ta võimaldada oma pojale hea hariduse. 1886. aastal sai Jakob Hurt Helsingi ülikoolis doktori kraadi keeleteaduse alal.
Eesti esimesel üldlaulupeol (1869) pidas Hurt oma kuulsa kõne, mis andis sisu hilisemale rahvuslikule liikumisele. Jakob Hurdale kuuluvad kuulsad sõnad: "Kui me ei saa suureks rahvaarvult, peame saama suureks vaimult!" 1872. aastal sai temast Eesti Kirjameeste Seltsi president.
1888. aastal Jakob Hurt suure kogumisaktsiooni, mis kujunes üldrahvalikuks ürituseks. Üle 1400 koguja Eestis ja Venemaal aitasid Hurdal rahvaluulet koguda. Rahvaluule kogumise paremaks korraldamiseks andis Jakob Hurt välja teose "Paar palvid Eesti ärksamatele poegadele ja tütardele", kus ta selgitas rahvaluule kogumise tehnikaid ja žanreid.
Keeleteadlane publitseeris eesti rahvalaule, avaldas artikleid ja uurimusi.
Jakob Hurda elutee jõudis lõpule 13. jaanuaril 1907. aastal Peterburis.
Raamatu "Vanamees ja meri" prototüüp Gregorio Fuentes (foto: wikipedia) |
Sündmused mujal maailmas
13. jaanuaril 1915. aastal toimus Avezzanos Kesk-Itaalias rohkem kui 12 000 ohvriga maavärin. Varajasel hommikutunnil toimunud maavärin jättis piirkonnas püsti vaid kaks hoonet. Tegemist on läbi ajaloo kõige dramaatilisema maavärinaga Itaalia ajaloos.
13. jaanuaril 2002. aastal suri Kuubal 104-aastaselt Ernest Hemingway teose "Vanamees ja meri" prototüüp Gregorio Fuentes (1897-2002). Fuentes asus Kuubale elama kümneaastasena. Kuubal kohtus ta ka kuulsa kirjanikuga ning osake temast „jäädvustati“ maailmakuulsasse raamatusse. Raamat „Vanamees ja meri“ räägib kaluri ja suure kala omavahelisest võitlusest, mis kestab neli päeva. Raamat tuletab tänastele lugejatele meelde, kui raske on inimesel tegelikult ilma moodsa tehnikata loodusega kahevõitlust pidada.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta