Energiasäästliku käitumise harjutamisega tuleks alustada võimalikult varakult, seda enam, et iga laps saab hoolimata vanusest targalt tegutsedes hõlpsalt energiat säästa. Järgmised soovitused on abiks lapsevanematele energiasäästu tutvustamisel oma lastele.
Energiasäästliku käitumise harjutamisega tuleks alustada võimalikult varakult, seda enam, et iga laps saab hoolimata vanusest targalt tegutsedes hõlpsalt energiat säästa. Järgmised soovitused on abiks lapsevanematele energiasäästu tutvustamisel oma lastele.
- Tarbimine ja tervis
- AJAVEEB: Eesti Energia blogi
- 12. november 2012
Valgustus: lülita välja
Keskmises majapidamises kulub valgustusele aastas ligi 70 eurot, ehk 20-25% kogu elektrikulust. Lastele tuleks juba varajases eas selgitada, et ruumist lahkudes või päevasel ajal tuleb lambid välja lülitada. Ühtlasi tasuks toas kasutada vaid neid valgusteid, mida parasjagu tarvis on. Nii näiteks pole mõtet põletada laualampi, kui laua taga parasjagu ei istuta ning päeval tuleks pigem kardinad eest tõmmata kui lambivalgusel elada
Televiisor: väldi ooterežiimi
Enamikesse kodustesse meelelahutuskeskustesse kuulub televiisor, digiboks, muusikakeskus koos kõlaritega ning DVD-mängiga. Paraku seisavad need suurema osa päevast ooterežiimil. Eesti Energia e-teeninduses täidetud 7000 energiaprofiilist on näha, et ooterežiimidel eelistab elektroonikaseadmeid hoida ligi 45% eestimaalastest. Samas võib ooterežiimi energiatarve küündida isegi kuni 10%-ni elektri kogukulust. See tähendab, et kui majapidamise igakuine elektriarve on umbes 30 eurot, kulutatakse aastas ooterežiimile ligi 36 eurot!
Ooterežiimi vältimiseks tuleks nii teler, digiboks kui ka muud elektroonikaseadmed nagu näiteks mängukonsoolid pärast kasutamist täielikult välja lülitada või vooluvõrgust lahti ühendada. Et kodusesse meelelahutuskeskusesse võib kuuluda isegi kuni 7 seinaühendusega seadet, tasub mugavuse huvides eelistada lülitiga pistikupesi, mille abil saab kõik seadmed ühest nupust mugavalt korraga sisse-välja lülitada. See on jõukohane ka lastele. Lapsega võiks kokku leppida reeglis, et kui lahkutakse teleri eest kauemaks kui 15 minutiks, lülitatakse see ka alati välja. Sama reegel kehtib arvutitöökoha kohta kus energiaröövliteks on ooterežiimil olevad arvuti, printer, kõlarid ja muud seadmed.
Laadijad: ühenda seinakontaktist lahti
Kõik seinastepslisse jäetud adapterid ja laadijad tarbivad elektrit. Energia säästmiseks tuleks need alati pärast kasutamist seinakontaktist välja tõmmata. Vihje vanematele – see soovitus puudutab ka elektrihambaharjade laadijaid ja seinakontakti jäetud pardleid.
Küte: küta nii palju kui vaja, aken ava tuulutamiseks
Lastele tuleks meelde tuletada, et kui tuba tundub liiga palav, tasub aken avada tuulutamiseks vaid lühiajaliselt. Ühtlasi ei tasuks hoida akent pidevas tuulutusasendis, sest sedasi pääseb kogu soojusenergia aknast välja. Samal põhjusel tuleks alati enda järel sulgeda välisuks.
Kraan: vähenda survet
Nõude pesemisel ei tohiks lasta veel suurel survel niisama joosta, sama kehtib hambapesul. Kui voolavat vett parasjagu tarvis pole, tuleks kraan sulgeda. Keskmises perekonnas võib sellega päevas säästa kuni 120 liitrit vett. Ühtlasi ei ole vaja nõusid pesta tulises vees. Need lihtsad nipid on jõukohased ka lastele.
Eesti Energia energiaprofiilide statistika näitab, et keskmine majapidamine kulutab vee soojendamisele aastas 14% kogu energiatarbest. Teisisõnu – mida vähem vett kasutada, seda vähem kulub energiat ka vee soojendamiseks.
Veekeetja: ära keeda rohkem, kui vaja
Elektrilise veekeetja kasutamine on energiasäästlikum kui vee keetmine pliidil. Suurima efekti saavutamiseks tuleks veekeetjas keeta just niipalju vett, kui parasjagu tarvis. Näiteks kulub tassitäie vee keema ajamiseks 1-liitrises veekeetjas 3 korda vähem raha kui pidevalt kannutäie vee keetmiseks. Loomulikult tuleks jälgida, et keedetava vee kogus ei jääks alla keetja miinimumi. Täiskasvanud võiksid jälgida ka katlakivi kogunemist kannu küttekehale, sest ka see mõjutab veekeetja elektritarvet.
Pliit: kasuta õige suurusega keeduala
Söögitegemiseks tuleks kasutada poti või panni suurusele vastavat keeduala. Näiteks kui asetada elektri- või gaasipliidil 16-senitimeetrise diameetriga pott 18-sentimeetrise läbilõikega keedualale, suureneb energiatarve kõige kõrgema kuumuse korral kuni 15%. Seda seetõttu, et osa keeduala soojusest kütab niisama köögi õhku. Toiduvalmistamisel väheneb energiatarve ka siis, kui asetada potile või pannile peale kaas. Kui vesi potis keeb, tuleks pliidi kuumus energia säästmiseks madalamaks keerata, sest vee temperatuur pärast keemistemperatuuri saavutamist enam ei tõuse.
Külmik: sulge uks korralikult
Külmiku uks tuleb alati korralikult sulgeda, sest kogu sooja õhu, mis külmkappi pääseb, peab külmik uuesti jahutama. Iga ukse avamisega pääseb külmikust keskmiselt välja 30% külmast õhust. Seega – mida pikemalt avatud külmiku ees oma soovide üle mõtiskleda, seda suurem on külmiku energiatarve.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta