Kas puid on võimalik istutada ilma arvuti tagant lahkumata? Tuleb välja, et on. Interneti otsinguportaal Ecosia, mis on nüüdseks tegutsenud juba 8 aastat, võimaldab oma kasutamisega koguda raha puude istutamiseks.. Tänaseks näitavad portaali loendurid üle 20 miljoni puu istutamiseks teenitud summat.

Kell on 0.19 Eesti aja järgi. On 23. jaanuar 2018. Ecosia counter on jõudmas 20 000 000 numbrini. Passin pingsalt peale. 19 999 998, 19 999 999 ja vajutan otsingu Bioneer.ee tegemiseks enter klahvi. Võibolla juhtusin olema 20 000 001 vajutaja, võibolla. Teen lehele refreshi. Nüüd on ees number 19 999 840. Ootan jälle 19 999 999 ja vajutan. Teen uue refreshi. Nüüd näitab leht juba 20 000 120. Ilmselt ei tasu seda counterit eriti tõsiselt võtta. Tegelikult tuleb ühe puu istutamiseks teha 45 otsingut. Niimoodi täpset numbrit jahtides muidugi aitasin ma Ecosia eesmärgile kaasa.

Ecosia alustas tegevust 7 detsembril 2009, algkapitaliks 21 500 dollarit. Portaali loojaks ja eestvedajaks on sakslane Christian Kroll, peamiselt tegelevad projektiga Saksamaal asuvad vabatahtlikud. Ennast Ecosia kasutajaks on määratlenud 7 miljonit inimest üle kogu maailma.

Väidetavalt istutatakse iga 1,7 sekundi tagant portaali abil kogutud reklaamirahade eest puu. Ühe puuistiku hinnaks märgitakse 22 senti. See langeb samasse suurusjärku RMK poolt kasutatavate istikute hinnale ja tundub tõene. Ecosia kodulehelt leiab ohtralt videoid puid istutavatest aafriklastest, kes räägivad, kui palju see nende elu muutnud on. Ju see siis tõesti nii on.

Oma tegutsemise aja jooksul on Ecosia õla alla pannud mitmetele erinevatele taasmetsastamisprojektidele, mis toimuvad peamiselt vihmametsade regioonis. Rahastatud on Burkina Faso, Madagaskari, Indoneesia ja Tansaania taasmetsastamist. Praegu tundub, et käimas on raha teenimine Etioopias algava metsaprojekti jaoks.

Ecosia portaal muidugi ei anna vastuseid päringutele nii põhjalikult, kui näiteks enimlevinuim Google seda teeb. Keskkonnasõbralikku otsingumootorit võib kasutada teistmoodi otsingute tulemuste saamiseks. Nimelt toob Ecosia rohkem esile need kirjed, mis Googlest otsides teiste varju jäävad.

Ilus on ju mõelda ajaviiteks Ecosiasse suvalisi otsingusõnasid toksides, et oled aidanud kaasa maakera taasmetsastamisele. Kuid teha tuleks väga, väga palju klikke. Iga töö edeneb, kui ükskord otsast alustada.