Eile kuulutati välja praeguses Euroopa rohelises pealinnas Grenoble'is Euroopa roheline pealinn 2024 võitja. Pärast Tallinna – 2023. aasta Euroopa rohelist pealinna saab tiitli endale Valencia.

  • Bioneeri uudised
  • 28. oktoober 2022
  • Foto: Valencia linna esindus / EU Green Capital

Hispaania suuruselt kolmas linn (ca 800 000 elanikku) Valencia jäi Euroopa Komisjoni žüriile silma nende rohelist ajalugu ja traditsioone au sisse toova programmiga, mis lubab jätkusuutliku tuleviku suunas sammudes kõiki oma tugevusi kaasata. Valencia rohelise pealinna idee põhineb neljal sambal: rohelise infrastruktuuri suurendamine ja linnade elurikkuse edendamine; kliima ja energiatõhusus; säästev liikuvus ning linna ümbritseva Horta piirkonna avaliku ruumi ja säästva toidu taastamine.

Lisaks jagati välja tiitel European Green Leaf, mida antakse väikelinnadele (kuni 99 999 elanikku), linnadele Velenje (Sloveeni) ning Helsingbor (Taani).

Euroopa rohelise pealinna võitja saab oma strateegia elluviimiseks ning kodanike ja huvirühmade kaasamiseks ja mobiliseerimiseks Euroopa Komisjonilt rahalise preemia 600 000 eurot. Igale rohelise lehe laureaadi võitjale antakse 200 000 euro suurune rahaline auhind.

Auhinnatseremooniale eelnes Grenoble’i rohelise pealinna aasta kokkuvõttev tutvustus ning Tallinn esitles kohaolijatele Tallinna elurikkuse näitust, mida oli võimalik meil näha mais Tammsaare pargis.

Rohkem infot European Green Leaf tiitli kohta.

European Green Capital tutvustus inglise keeles.