Tallinna linnavõimud ei välista tulevikus uusaasta ilutulestikust loobumist ning selle asemel kaasaegsemate silmailu pakkuvate tehnoloogiate kasutamist, nagu lasersõu ja valgusinstallatsioonid.
- Transport ja linnaplaneerimine
- 17. detsember 2019
- Foto: Pixabay, CC Public Domain
Ilutulestiku tõttu ei saa mõnikord kannatada mitte ainult inimeste vara, vaid see on kahjulik ka lemmikloomadele, linnades elavatele lindudele ja loomadele. Ühe näitena sai viga nägemispuudega tallinlanna Natalja Metelitsa juhtkoer.
Nägemis- ja kerge kuulmispuudega naine ei kujuta oma elu labrador Fantata ette. Koer teab ja oskab tavaolukorras juhtida naist kõigil tavapärastel marsruutidel. Ent kahe ilutulestikuga seotud juhtumi tõttu oleks Metelitsa oma neljajalgsest abilisest peaaegu ilma jäänud. Esimesel korral tabas koera lähedal lõhatud ilutulestikuraketi tõttu meeletu hirm. Teisel korral möödus naabermajast lastud ilutulestikulaeng koera ja naise jalutuskäigu ajal neist väga lähedalt. Koer pääses rihma otsas lahti ja põgenes. Fanta pöördus hiljem küll tagasi koju, ent on siiani hirmunud ning minetab pauke kuuldes oma juhtkoera oskused.
Et mitte koerast ilma jääda, otsustas Metelitsa looma pühadeperioodil kaheks nädalaks kodust ära hoiule anda, mis aga tähendab, et naine peab kaks nädalat ilma juhtkoerata hakkama saama.
Tallinna kesklinna valitsus on tänavu kutsunud inimesi üles ilutulestiku laskmisest loobuma ega välista võimalust, et tänavu näeme Tallinna linna traditsioonilist aastavahetuse ilutulestikku viimast korda.
"Ühiskonnas on tekkinud konsensus, et vähemalt detsembris ei peaks ilutulestikku kortermajade lähistel laskma...Ma arvan, et Tallinn on valmis kaaluma järgmisel aastal alternatiive," ütles Kesklinna vanem Vladimir Svet.
Alternatiividena nimetas ta laser- ja muusikaetendusi, valgusinstallatsioone jms. Tänavune Tallinna ilutulestik läheb maksumaksjale maksma 15 000 eurot.
Lemmikloomade seisukohalt pole Tallinna linna poolt korraldatud ilutulestik kõige problemaatiliselt. Toimub see kesklinnas, selle mõju on olematu Nõmmel, Lasna ja Mustamäel. Palju rohkem tekitavad muret eraisikute poolt lastavad ilutulestikud, kus tegijad on oskamatud, paugutavad elumajade või loomade vahetus läheduses ja suvalistel kellaaegadel. Aastavahetuste kogemused Mustamäelt näitavad, et aastavahetuse momendil tekib ühtlane paugumüra, mis kestab vahel harvenedes, vahel tihenedes jätkuvalt paar tundi. Linnavalitsuse korraldatud ilutlestik kaugematesse linnaosadesse ei paista, kuna eraiisikute poolt korraldatud ilutulestikud vaigistavad selle täielikult.
Lisaks loomi häirivale mürale paiskab ilutulestik õhku ka mikroosakesi, mis rikuvad linnaõhku ja halvendavad õhukvaliteeti. Õnneks on Tallinn merelinn ja tuulele avatud ning kannab need osakesed peatselt minema.
Võibolla oleks mõistlikum oma väljaminekuid planeerides jätta täitmata ilutulestiku rida ja selle asemel teha annetus loomade varjupaikadele või Eesti metsloomaühingule.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta