Populaarse ehituspoe avamisega täitus ELSi infoliin kaupluse klientide kaebustega ja neid tuleb siiani vaid juurde. Inimesed leiavad, et loomade pidamistingimused ei vasta elukate vajadustele, kaupluses on liiga suur lärm ja külastajad segavad loomi. Vaatamata sellele ei ole lätlastele kuuluvas poes loomade tingimused märkimisväärselt halvemad, kui teistes lemmikloomakauplustes.

Loomulikult võib olla inimestel harjumatu näha elusloomi müügil ehituspoes, kus on pidevalt palju rahvast ja kõva lärm. Kuid üldpilti vaadates võib vastavatud ehituspoe loomade tingimused lugeda teiste loomi müüvate poodidega võrreldes isegi heaks. 

„Loomulikult on seal rikkumisi ja saaks paremini. Näiteks peab papagoidel olema võimalik mööda puuri seinu turnida, kaupluses on puuri seinad aga pleksiklaasist. Kaldel puudus akvaariumis varjumise võimalus. Esimestel päevadel olid mõned kalad pandud elama ümmargustesse purkidesse, mis aga tekitavad kalale stressi ega võimalda vajalikku vee kvaliteeti. Samas tasub tähelepanu juhtida, et lätlaste poes olevate loomade tingimused on paremad kui mitmetes lemmikloomapoodides. Samuti on positiivne, et ehituspoes on loomade juures liiki ja nende vajadusi kirjeldavad tekstid, mis enamikes poodides puuduvad,” kommenteeris poodi külastanud ELSi juhatuse liige Geit Karurahu.

Selts tegi pöördumise Veterinaar- ja Toiduametile, kes on tänaseks teinud ka ettekirjutuse kauplusele. Samuti on ELS valmis loomade pidamistingimuste osas poele nõu andma. Abipakkumine on ka ehituspoele edastatud.

Lemmikloomapoodides olevate loomade kohta laekub ELSle teateid igas kuus mitmeid. Hetkel tegeleb ELS lisaks ehituspoe juhtumile ka mitmete teiste lemmikloomapoodide kohta tulnud kaebustega Tallinnas Lasnamäel ja Mustamäel ning Pärnus. Sageli on probleemiks hooldamata või lausa haiged loomad. Näiteks tegeles ELS aasta alguses juhtumiga, kus merisea poja hambad olid poes kasvanud nii pikaks, et ta ei saanud enam süüa. Praegu on Selts lahendamas juhtumit, kus erinevate inimeste poolt ühest Mustamäel olevast loomapoest ostetud merisead surid oma kodudes mõne päeva jooksul. 

„Kõigil merisigadel diagnoositi kopsupõletik juba järgmisel päeval peale loomapoest ära toomist. Hoolimata omanike kiirest reageerimisest ja loomadele vajaliku arstiabi osutamist oli merisigade tervis juba nii nõrk, et sigu ei olnud võimalik enam päästa. Lahang kinnitab surmapõhjusena kopsupõletikku,“ lisas Seltsi otsese abistamise juht Kaisa Kamm.

Kuid see ei ole kõik. Kahjuks on tavaline, et poodides olevate loomade tingimused ei võimalda loomadele loomuomaseid tegevusi ega taga nende vajadusi. Vabanduseks tuuakse sageli asjaolu, et loomad on seal ajutiselt. Sellised tingimused on olenevalt liigist talutavad kõige rohkem mõni päev, kuid enamjaolt veedavad loomad poodides nädalaid kui mitte kuid. See tähendab elukale juba tugevat stressi ja tõsiseid terviseprobleeme, mis saavad uuele omanikule parajaks peavaluks, kui loomake nii kaua vastu peab.

Kõige suuremad probleemid on eksootiliste loomadega. Sageli kaupluste töötajatel puuduvad teadmised eksootiliste liikide kohta ja seetõttu ei osata neile võimaldada vajalikku hoolt ega osata hinnata kas loom tunneb ennast hästi ega ka anda uuele omanikule vajalikku informatsiooni looma pidamise kohta.

Kõige selle juures on äärmiselt halb asjaolu, et paljud uued loomaomanikud võtavad eeskuju poest ehk peavad oma looma edaspidi sarnastes tingimustes. Seetõttu on väga oluline, et kõik loomapoed teeksid elukate pidamisel enda poolt parima ja oleksid heaks eeskujuks.

Eesti Loomakaitse Selts soovitab lemmiklooma soetada pigem otse kasvatajalt kui vahendajalt ehk loomapoest. Kindlasti tuleb kontrollida ka kasvataja tausta ja teadmisi, kuid praeguse seisuga tõenäosus saada terve ja hoitud loom ning kvaliteetne informatsioon liigi kohta on suurem. Samuti on korralikult kasvatajalt võimalik saada nõu ja tuge tulevikus. Kindlasti tasub enne võõramaise looma soetamist kindlaks teha kas Eestis on olemas ka loomaarst, kes liiki tunneb.

Kui märkad, et loomapoes või mujal avalikus kohas peetavate loomade tingimused ei vasta nõuetele või teile tundub, et loom ei tunne ennast hästi, siis tehke olukorras pilt või video ja saatke see Eesti Loomakaitse Seltsile info@loomakaitse.ee või kirjutage Facebookis.