Teist aastat järjest teevad Garnier, Neular ja Rimi koostööd pakendiplasti kogumises ja inimeste teavitamises, kuidas kodus tekkivaid ilutoodete plastpakendeid sorteerida ja selle tegevuse harjumust juurutada. Kolm kuud kestnud kampaania tulemusel koguti üle 150 kilo plastikut, millest Neular tootis 30 kõigile ilmastikutingimustele vastu pidavat peenrakasti. Lille- ja peenrakastid kingiti kolmele Tallinna kogukonnaaiale: Priisle aiale Lasnamäel, Aafrika aiale Juhkentalis ja Pääsküla aiale.

  • Toit ja aiandus
  • 3. august 2022
  • Foto: Pääsküla kogukonnaaias peenrakast / Pressifoto

Kogukonnaaedade populaarsus linnades aina kasvab ja tegemist on pigem uue sotsiaalse nähtusega, kus saagikoristus pole primaarne. Kogukonnaaias vahetatakse aianduse nippe ja katsetatakse, aga arutatakse ka kõigil muudel teemadel, lisaks tagab see liikumise värskes õhus.

Pääsküla kogukonna aia esindaja Yulia Koltsova: „Avasime oma kogukonnaaia eelmise aasta juunis. Esimesel aastal paigaldasime kümme peenrakasti. Sel aastal otsustasime taotleda linnalt lisaraha kümne peenrakasti rajamiseks, kuid isegi sellest ei piisanud - maikuus oli meil pikk järjekord harrastusaednikest, kes olid mures, et istutushooaeg on alanud, aga vabu peenrakaste enam ei olnud. Tänu Rimi, Neulari ja Garnier plastpakendite kogumise projektile saime juurde viis peenrakasti, mis läksid kohe kasutusse.“ 

Neulari juhi Ilo Rannu sõnul otsivad nad pidevalt koostöös kohalike partneritega uusi viise, kuidas kokku koguda ja sorteerida kasutatud plastpakendeid, mis muidu olmeprügi hulgas prügimäele või põletusse rändaks. Ilo Rannu:„Täna saab üksikisik ära anda oma liigiti kogutud jäätmeid kas jäätmejaamades või kogumiskonteinerites. Sellisel juhul on kõige suurem lootus, et liigiti kogutud materjal piisava kvaliteedi korral ka uuesti ringlusesse võetakse. Kes tahab aga olla päris kindel, et tema ilutoodete plastpakendid jõuaksid ümbertöötlemisse, siis võib tühjad pakendid kokku koguda ja sügisel meie kampaania raames Rimi kauplustesse Garnier kogumiskastidesse tuua.“

Garnier, Neular ja Rimi plaanivad uut plastikpakendite kogumise kampaaniat juba sel sügisel, et jätkata inimeste harimist plasti sorteerimisel ja kindlustada, et kogutav plast jõuaks ümbertöötlemisse ning selle projekti läbi ka heategevusse. Sügisese kampaania raames paigaldatakse kolm kogumiskasti Lasnamäe Centrumi, Sõpruse ning Ülemiste Keskuse Rimi kauplustesse ja need jäävad sinna tarbijate soovil pikemaks perioodiks.

Millised pakendid sobivad kogumiskasti või kogumiskonteineritesse:

  • Tühjaks saanud ilutoodete pakendeid. Seejuures ei pea need olema puhtaks pestud, kuid need peavad olema tootest tühjad.
  • Kogumiskasti sobivad tühjad plastikust ilutoodete pakendid: pudelid, tuubid, potsikud, ripsmetuššid jms.
  • Kogumiskasti ei sobi: klaaspakendid, aerosoolid, metallpakendid.