8. märtsi südaööni kestnud rahvahääletusel selgusid KIKi korraldataval tudengite energia- ja ressursisäästukonkursil kaks viimast finalisti. Eelnevalt on juba hindamiskomisjoni häältega finaalikoha saanud üheksa ideed.
- Bioneeri uudised
- 9. märts 2016
Negavati Facebooki lehel toimunud rahvahääletusel osales enam kui 3900 inimest, mida on enam kui seitse korda rohkem kui möödunud aastal. Hääletuse võitis TTÜ Tartu Kolledži ja Tallinna Tehnikakõrgkooli projekt „Luminofoorlambid asendada LED torudega“, kes sai 1317 häält. Finaali pääses ka 1207 häälega Tallinna Ülikooli projekt „Terviseraja mõju psüühikale“.
Hindamiskomisjoni otsusega ootavad finaalis juba kolm ideed Tartu Ülikoolist, kaks ideed Tallinna Tehnikakõrgkoolist ning üks idee TTÜ Tartu Kolledžist, Tallinna Ülikoolist ja Tallinna Tehnikaülikoolist. Samuti on finaalis Tallinna Tehnikaülikooli ja Tartu Ülikooli ühisidee.
Kokkuvõtvalt soovivad tudengid tekitatud biojäätmetest toota kõrgkooli haljastuse ja siseruumitaimede väetise, ehitada korstna sisse tuulegeneraatori, langetada ülikooli igapäevaseid soojuskulusid, sisustada ülikooli populaarsemad kohvikud antitopsingu jaamadega ja varustada klassiruumid väikeste soojustagastite ventilatsioonisüsteemidega. Samuti töödelda laborites kasutatavate pipetiotsikute karbid ümber 3D-printerite filamentideks, kasutada vedelat lämmastikku ruumide jahutuseks, vähendada energiatarbimist kooli tualettruumides ja võtta kasutusele valgussensorid. Täpsemalt saab finalistide ideedega tutvuda siin.
Finaalis ootab tudengeid ees koostöös mentorite ja partneritega ideede edasiarendamine ning vajadusel täiendavate partnerite leidmine. Juba järgmisel nädalal, 16.-17. märtsil kohtuvad kõik finalistid ja mentorid ühisel seminaril Pärnus, et koostada plaan oma ideede arendamiseks ja testimiseks ning konsulteerida oma valdkonna ekspertidega. Võitjad, kes saavad oma idee 10 000 euroga teoks teha, selguvad 25. mail Rakveres.
Sellel aastal laekus konkursile rekordiliselt 55 säästlikku ideed 11-st koolist. Konkursi auhinnafond on 45 000 eurot ning seda rahastatakse KIKi keskkonnaprogrammist.
Konkurssi Negavatt toetavad Elering, Eesti Pandipakend, Skeleton Technologies, 4Energia ja Estonian Cell. Kaasa mõtlevad SA Tallinna Teaduspark Tehnopol, TÜ Ideelabor, Prototron, Eesti Arengufond, Startup Estonia (SUE), Bioteaduste Üliõpilaste Selts, Mektory, ABB, Uber, La Muu, Best, Eesti Energia ja TalveAkadeemia.
Konkursi eesmärk on tõsta energia- ja ressursialast teadlikkust ning innustada tudengeid välja pakkuma lahendusi, mis aitavad ülikoolides ressursse säästa. Ideeks võib olla nii toode, teenus, tehnoloogiline lahendus, meetod kui ka kampaania, mis muudab mõtteviisi ja seeläbi ka käitumist. Eesmärk, et ideedest sündinud projektide rakendamisel hakkavad inimesed säästma enam energiat ja ressursse. Konkurssi viib läbi SA Keskkonnainvesteeringute Keskus (KIK).
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta