Alates tänasest, 4. veebruarist saavad taas kõik 18-30-aastased noored esitada ideid Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) ressursisäästu konkursile Negavatt, kus parimad mõtted tehakse kuni 10 000 euro eest ka teoks. Ideede esitamise tähtaeg on 3. märts 2019.

„Juba kuuendat korda toimuv Negavatt näitab, et tänased noored soovivad maailma muuta ning midagi keskkonna heaks ära teha,“ sõnab KIKi juhataja Andrus Treier. „Häid ideid on inimestel alati palju, kuid Negavatt annab nendele reaalse väljundi. KIK on konkursi auhinnafondiks välja pannud 18 000 eurot, kuid siinjuures pole vähemtähtsad võistluse käigus mentoritelt ja koolitajatelt saadavad teadmised, mida läheb tulevikus kindlasti vaja kasvõi edasiste karjäärivalikute tegemisel, ettevõtluses või miks mitte ka KIKi projektitaotluste esitamisel.“

Negavati idee puhul võib tegu olla nii toote kui ka teenusega, mis aitab keskkonda hoida või tõsta sellealast teadlikkust. Seda nii kodus, koolis, linnas või kogu maailmas.

Negavati projektijuht Kadi Mitt julgustab, et konkursil osalemine pole midagi keerulist. „Esialgu me ei oota põhjalikult koostatud ja eelarvestatud projektivormi, vaid Negavati kodulehel tuleb täita lihtne ja arusaadav tekstiväli probleemi- ja ideekirjelduse kohta. „Edasine on juba meie ülesanne, st aitame noortel oma mõtted konkretiseerida ja muuta need üha detailsemaks.“ Mitt jätkab, et Negavatile esitatav idee ei pea olema kindlasti midagi suurt ja ülemaailmset, vaid võib vabalt sobituda ka mõne kooli, asula, huviringi, sõpruskonna vms konteksti.

Pärast ideede esitamise tähtaega, milleks on 3. märts 2019, valitakse laekunud projektide hulgast KIKi ja Keskkonnaministeeriumi spetsialistide poolt välja 15 parimat. Edasipääsenuid ootab 6.-7. aprillil ees Paunküla Heaolukeskuses seminar, kus koolitaja Mart Kikase ja mentorite käe all ideed juba reaalsemaks vormitakse. Seejärel jätkab kuni 10 meeskonda teed 28. mail Tartus Erinevate Tubade Klubis toimuva superfinaali suunas. Parim nendest saab 10 000-eurose peavõidu idee elluviimiseks. Teisele kohale on ette nähtud 5000 ja kolmandale 3000 eurot.

Viie eelmise hooaja jooksul on Negavatile laekunud kokku 226 ideed, mille raames on näiteks Tartu Ülikoolis läbi viidud kraanivee joomise kampaania või jõusaali paigaldatud elektrienergiat tootvad jalgrattad, samuti on konkursilt tuule tiibadesse saanud võtmehoidjaks kokkuvolditavaid ja korduvkasutatavaid poekotte tegev Poko ning kontorite sisekliima süsteemide automatiseerimisega tegelev idufirma SmartVent. Oma projektidega lähevad jõudsasti edasi ka taaskasutatud materjalidest biolagunevat toidupakendit arendav Boxit, korduvkasutatavate kohvitopside mugavat ja kiiret pesemislahendust arendav Circup ning puidujääkidel baseeruvat 3D printimislahendust arendav 3Cular.

Ideede esitamisega seotud info leiab Negavati kodulehelt, lisaküsimustega võib pöörduda projektijuhi Kadi Miti poole: kadi.mitt@kik.ee või 524 2602.

Negavatt on KIKi ja Keskkonnaministeeriumi koostöös sündinud konkurss, mille eesmärk on tõsta ressursialast teadlikkust ning innustada välja pakkuma lahendusi, mis aitavad hoida keskkonda. Konkursi partnerid on Rimi Eesti Food, Eesti Pandipakend ja Uuskasutuskeskus.