TLÜ Eesti Humanitaarinstituudi doktorandi Margus Ott kaitstud doktoritöö „Vägi. Individuatsioon, keerustumine ja praktika“ räägib väe kui olulise universumi arengukomponendi tekkimisest ja muutumisest.
- Inimene, kogukond, ühiskond
- 15. mai 2014
„Ajalooliselt (evolutsioonilooliselt) täheldame me universumis keerukamate olendite teket,“ kommenteeris Margus Ott oma kolmapäeval, 14. mail kaitstud doktoritööd. „Kõigile on muidugi hästi tuntud selle keerustumise teaduslikud kirjeldused Suurest Paugust läbi füüsilise, keemilise ja bioloogilise evolutsiooni inimkultuurideni. See on n-ö keerustumise väline külg ja terviklikuks käsitluseks tuleb see seostada n-ö sisemise küljega, mida tekstis “Vägi” püütakse teha filosoofiliste vahenditega. Selleks välmitakse ja rakendatakse mõningaid mõisteid: eeskätt ‘vägi’ ise, aga ka läbivaatus, eristumine/lõimimine, läbistuvus/kõrvutuvus.“
Keerustumisekäsitluseni jõudmiseks käsitles doktorant kõigepealt isendit ja individuatsiooni, püüdes mõtelda nende olemist, kestmist. Selle käigus laiendas ta isendi mõistet laiusse ja sügavusse, hõlmates sellesse ka anorgaanilisi üksusi ja kogumeid.
„Teisest küljest aga pikeneb keerustumiselugu inimühiskonna ja inimindiviidi käsitlusteks, küsimusega “kuidas hoida ja kasvatada väge” neil erinevatel tasanditel. Seega pikeneb esitatud ontoloogia vältimatult poliitikaks, eetikaks ja enesetehnikaks,“ lisas ta.
Doktoritöö juhendajad on Tallinna Ülikooli dotsent Daniele Monticelli ja Tallinna Tehnikaülikooli professor Peeter Müürsepp. Doktoritöö on kättesaadav TLÜ Akadeemilise Raamatukogu repositooriumis E-Ait.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta