Päevast päeva kogeme palju erinevaid hirme. Need on sama vanad kui inimühiskond ja teatud mõttes on inimesed ju hirmudega harjunudki, need on üks osa isiksusest. Hirm läbipõlemise ees, hüljatuse ees, toimetuleku ees teatud olukordadega - neid on igaüks vähemalt korra kogenud.
- Tarbimine ja tervis
- Epp Hallik, Femme.ee
- 18. november 2008
Siiski ei tahaks leppida mõttega, et hirm on midagi vältimatut, mis peabki kuuluma elu juurde, sest tegu on ikkagi ühiskonna praagiga, olgugi laialt levinud nähtusega. Hirmu kogemine ja talumine sõltub paljuski iga inimese närvisüsteemi tugevusest, ümbritsevast keskkonnast ja indiviidi vaimsest arengust.
Mõnikord eriolukorras võib hirm olla ka elupäästjaks, mis käivitab võitlus- ja vastupanureaktsioonid. Kuid hirmud, mis kestavad pikemat aega, muutuvad kroonilisteks nähtusteks, kahjustades meie tervist.
Mis meie kehas toimub hirmu tundes?
Neerupealised eritavad suures koguses adrenaliini, mis ergutab sümpaatilist närvisüsteemi. See kiirendab südametegevust, ajab higistama, pidurdab süljenäärmete tegevust, muudab suu kuivaks ja pidurdab seedetegevust. Kaasneb pidev organismi kurnav ja ärritav seisund.
Emotsioonidest ning vitamiinide ja mineraalide vaegusest kurnatud organism kaotab vastupanujõu, mitmesugused kroonilised põletikud lisavad soodsaid tingimusi. Meditsiini seisukohalt ongi hirm kesknärvisüsteemi häire emotsionaalsel tasandil.
Aroomteraapia jaotab hirmud viide rühma nii:
Äkiline hirm, paanika. Sisemine ärevustunne, et midagi on kusagil juhtumas. See tunne on kontrollimatu.
Teatud asjade, olukordade, nähtuste kartus, nagu arst, valu, pimedus jne. Hirm sotsiaalsete rühmade või olukordade ees - lasteaed, kool, eksamid, toimetulek, vanemad, töö, suhted jne.
Kartus kaotada mõistuse kontroll, öelda, teha või käituda valesti.
Ettekujutuslikud hirmud üleloomuliku jõu ees - surmahirm, hirm jumala karistuse ees.
Liigne muretsemine teiste pärast, nagu lapsed, vanemad, isiklikud või töösuhted. Pole vaja rutata kohe rahustite ja antidepressantide järele. Loodusravi seisukohalt - kui pole väga tõsist meditsiinilist näidustust - on tablettidest vaid momendil leevendust, hiljem aga on tagajärjed karmimad.
Antidepressantide toimel võib neerupealise hormooni töö veelgi enam häiruda.
Igal probleemil on oma tekkepõhjus, paljuski sõltub iseendast, kas tahetakse turvalisemalt ja väiksemate kahjustustega leida lahendusi ka põhjustele, samuti neid hiljem ära hoida. Tõsiseid probleeme tuleb lahendada pikkamööda, sest need on peidus sügaval ajus.
Taimed viivad inimesi tagasi looduse juurde, sinna, kust elu ongi alguse saanud. Taimeravi võib olla terviklik nii kehale, meeltele kui tunnetele, millele lisab head enesetunnet õrn puudutus - massaaž.
Ülepingutuste, šokiseisundite, õnnetuste, vaimse ja füüsilise valu ning stressi leevendamisel kasutatakse aina sagedamini tugiravina aroom- ja õieteraapiat. Õieteraapia tugiravina ei sega arsti ettekirjutusi, aroomteraapia puhul on teatud medikamendid, mis eeterlike õlidega kokku ei sobi. Seda tuleb asjatundjaga täpsustada. Mõlemal puhul on alkohol vastunäidustatud.
Aroomteraapia, mis vahendab eeterlike õlide toimet inimesele, kasutab mitmeid erinevaid meetodeid. Igaüks võib ise valida, mis talle sobib: vann, massaaz või inhalatsioon.Kuigi tänapäeval on liikvel ka palju vastavasisulist kirjandust, tuleb igati kasuks eelnev vestlus aroomterapeudiga.
Mõningane loetelu eeterlikest õlidest, mida sobib kasutada põhjuseta hirmude puhul:
Sandlipuu
Rooma kummel
Vääriskarikakar
Küpress
Vetiver
Sidrun
Bergamott
Apelsin
Seeder
Nerol
Viiruk
Muskaatsalvei
Lavendel.
Hirmu võib tunda paljude asjade ees.Läbipõlemishirmu vastu aitavad: koriander, fenkol, basiilik, ylang-ylang, viiruk.
Ka eelseisev elumuutus võib panna hirmu tundma.Siis sobivad: ylang-ylang, lavendel, vääriskarikakar.
Hirmust seksi ees aitavad üle: roos, patsuli, vetiver, ylang-ylang.
Hüljatusehirmu leevendab roos "Otto" ehk damaskuse roos.
Armastusega seotud hirmude, kaotusehirmu või enesekindluse puudumisel või muul põhjusel leiavad abineroli, bensoe või roosiõli abil.
Üle kahe või kolme õli korraga pole vaja kokku segada, siis pääseb nende hea sõnum paremini mõjule.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta