Kindlasti on inimesed, kes oma hinge eest “hoolt kannavad”, kuulnud mõisteid nagu väe-, südame- ja hingelaulud. Need ringid on Eestisse jõudnud tänu Skandinaavia Tingi, maailma Rainbow kogunemiste traditsioonide, šamanistlike ringide ning joogakoolkondade mantralaulmiste kaudu. Laulmises ja selle väes pole ju midagi uut, eesti vanasõnagi ütleb, et laul teeb rinna rõõmsaks!
- Arvamused
- Kati Lumiste
- 14. märts 2016
Meie eestlased oleme ju laulurahvas või kuidas? Jah, meid nimetatakse nõnda tänu laulvale revolutsioonile ja laulupidudele, aga kui palju me siiski igapäevaselt end häälega väestame? Kas meie rahvakultuuris on ka tänapäeval laulmine oluline eneseväljendamise viis ja osa identiteedist? Oleme ehk unustanud igapäevase toimetamise koos muusika ja
hääletekitamisega?
Kui oma juurte juurde tagasi pöördume ja minevikku vaatame, siis nii meie esivanematel kui kõigil teistel rahvastel on sarnased traditsioonid, kuidas end lauluga väestada.
Maailmas ringi rännates olen seda mujal, eriti lõunapoolsete rahvaste seas hoopis rohkem märganud, et nn mõnu pärast laulmist oma igapäevatoimetuste juures hoitakse rohkem au sees ja see on kuidagi loomulikum kui Eestis. Näiteks laulev tänavakoristaja, müüja või prügivedaja on siin ikka üliharuldane nähtus…
Eestlaste kõnepruugis on väljendid: “see kõlab minu jaoks, see paneb mind helisema"
Olen kogenud, et hingestatud laul muudab me teadvuse seisundit kui sellele pühenduda. Sestap olen laulnud juba mitmeid aastaid nii bändis kui kooris, õppinud ka klassikalist laulmist, kuid väe- ja hingelaulud on mu südame võitnud.
Olen rõõmuga üks hingelauluringide eestvedajatest Tallinnas. Spontaanselt lauldes, ilma etteantud viisi ja sõnadeta, kogen ühendust millegi suuremaga kui ma ise. Seega võibki öelda, et hing laulab läbi minu.
See on väga võimas ja eriline tunne, kui laul hakkab must läbi tulema, siis olen mina vaid kanaliks ja avan suu, ning laul voolab minust läbi. See tunne on vahel nii võimas, et ei saa enam vaiki olla. See saab tekkida vaid läbi spontaansuse, avatud olemise, kus kuulad, mis on sel hetkel õhus ja Universumis, mis sind kõnetab ja tahab läbi sinu väljenduda. Mida su kõrgem olemus sulle öelda tahab…
Kogesin seda hiljuti helikaussidele taustaks improviseerides. Mina ja Heli sai üheks tervikuks. See on nii südant avav, nii väestav ja avardav tunne. Siis saabubki kõigega üks olemine. Pole küsimusi ega vastuseid. On sügav vaikus, olemine, voolamine...
Oma esimesed laulud, mida siiani mäletan, lõin vist 10- või 12- aastaselt, otsides luuletusi, mis mind kõnetasid ja siis viisisistasin neid. Ilmselt sain selle omaduse oma isalt, kes samuti väga laulda armastas. Aitäh sellele helisevale verele!
Minu sulest on ilmunud kolm raamatut, neist viimane Eesti tervendajatest, kus on samuti juttu helidega tervendamisest ja muusika väestavast mõjust. (vt “Tervendajate tarkuseraamat”)
Eesti lauluringid
Teadlikud laulmised, et oma sagedust tõsta, toimuvad üle Eesti juba alates 2010 aastast. Eestvedajaid on erinevaid, kuid eesmärk on kõigil ühine - luua kõrgemat vibratsiooni, tuua oma ellu rõõmu, õnne ja harmooniat, selgust ja valgust!
Lisaks laulmisele ja pillimängule, ühendatakse sellega tihti ka jutusaua traditsioon, mis on pärit Põhja-Ameerika indiaanlastelt ning sageli on sedasorti laulmised pigem meditatiivse loomuga. Neid võib nimetada ka helirännakuteks ja omamoodi muusikateraapiaks, iga teadlik hääletekitamine koos selge kavatsusega ongi ju tegelikult heliteraapia.
Meiegi teeme hingelauluringis lõdvestavaid harjutusi nii meelele kui kehale ning jagame lõpus oma tundeid ja mõtteid.
Ring ise on maagiline sümbol, mil on omadus võimendada tundeid ja emotsioone. Vene keeles on vanasõna: “See, kes ringis, sellega on Jumal.” Vaimudele meeldib laulmine, nii on neid lihtne ligi meelitada.
Laul mõjutab maailma
Eestlaste hõimurahva, saamide, joig-laul on saami kultuuri osa, millega võib haigedki terveks ravida. Ravimiseks aga peab õige tunnetus olema, side laulu ja sinu enda hingega. Selle hingega, millest sa laulad.
Šamaanidel on oskus mõjutada maailmakorda laulu jõul. Räägitakse, et kunagi olevat iidses Eestiski olnud palju laulukogukondi, mis oma väega moodustasid nn kaitsva kupli või võrgu Eesti kohale.
Brasiilias Santo Daime kogukonna palveteenistustel tervendatakse mõnikord päevade viisi lauldes ennast ja maailma. šamaanide väitel meeldib vaimudele laul ja tants, kuna see viib vaimustumiseni.
Tervendaja ja loodusemees Errol Vares on saanud sõnumi kõrgemalt poolt: “Seni, kuni eksisteerivad veel laulvad ja tantsivad rahvad, on planeet oma olemuselt tasakaalus.”
Joogafestivali elustiilipäeva peaesineja Sudha kirjeldab laulu mõju nõnda: “Lihtsate loitsimis- ja tšakraharjutustega, meditatsiooni ja intuitiivse lauluga otse südamest vajume pehmelt Üksolemise seisundisse. Seal ootab meid sügav sisemine rahu ja hingehaavade tervenemine. Suure hulga teiste inimestega koos jagatud kavatsus ja fookus võimendavad meie kogemust ja ülendavad igaüht kõrgemale sagedusele. Mantrad on lihtsad, kuid võimsad võtmed, mis avavad meie energia. Anname lihtsalt oma südametes ruumi olla kuuldud ja laulda omaenda laulu ja iidseid mantraid, mille vibreerimissagedus on ühtsuse lainel.” Nii kõlab “Südame hääle” lihtne kirjeldus.”
Bändiproov-lauluõhtute eestvedaja Indrek:
Usun, et ühistel lauluõhtutel on tugev teraapiline mõju. Ruum on avatud kõigile, ka neile, kes laulu või pillimänguga kohe panustada ei soovi, aga sooviksid endas allasurutud või peidetud musitseerimise kihku tasapisi äratada. Koos selle ärkamisega pühitakse tolmu ka emotsionaalsetelt kihistustelt, mis võivad olla alguse saanud juba lapsepõlvest. Grupp loob turvalise võimaluse ka liig tagasihoidlikule või enesekesksele osalejale.
Oluline on olla üleliigsetest piirangutest vaba, sest õpiprotsessis oleme me kõik. Eestvedaja ja ruumihoidjana tunnetan, kui eripärane on iga "bändiproov". Kuidas mõjutab päeva või grupi ühisenergia seda, millised laulud ning millise dünaamikaga selles õhtus kõlavad.
Esmakordsele liitujale sooviks julgust osaleda, oskust kuulata ning leida iseendas see loominguline jõesäng, mis isiklikku ja grupi potentsiaali veelgi avaks.
Laulud aitavad leida ennast ja tunda ennast kaaslastega ühtsena
Lauluringid sobivad inimesele, kes soovib ennast ja teisi lähemalt kogeda. Olla looja helis ning lubada endale teistmoodi kogemust. Olla iseenda ja teistega läbi laulu, muusika ja maheduse kulgedes. Iga inimene võiks endalt küsida, kas üksi või koos? Kõigi oma tegevuste kohta, kas laulan ja tantsin üksi või koos teistega?
Seejuures kerkivad üles ka küsimused - Milline on mu suhe iseendaga? Kuidas see muutub, kui olen endaga, teisega, koos terve grupiga? Üks alatine osapool kõikides meie suhetes on mina ise, aga see on pidevas muutumisemustris – olles nähtaval, samas jälle peidus, tundes end mõnikord mugavalt, teinekord jälle mitte eriti.
Samas me kõik otsime ühendatust. Soovime tunda end turvaliselt nii iseendas, kui ka koos teistega. Nii andmise, kui ka saamise energias. Eneseavastamise teel on väga oluline tajuda erinevusi. Erinevad rütmid on meile õpetajaks teekonnal enesearmastusse, oma keskmesse.
Lauluring ökokogukondade talvisel kokkutulekul |
Iga helis viibimise kogemus on ainulaadne, igakord on see uus retk sinu keha ja vaimu müstilises Universumis. Retk, mille ajal muutub kõik võimalikuks ning ajavool kaotab oma tähtsuse. Selleks on võimeline iga inimene. Pole vaja "osata" mediteerida, tuleb lihtsalt lasta endal viibida Helis ilma eelarvamuste ja hinnanguteta, olles valmis vastu võtma seda
kogemust, mis võib saabuda.
Läbi muusika võib ka sügavalt lõdvestuda. Meie aju teetalained loovad väga sügava lõõgastuse seisundi. Kui teetalaineid on ülekaalus, siis inimene kogeb loomingulist impulssi ja inspiratsiooni.
Erinevad ühispraktikaid
olgu siis grupis hingamine, ühislaulmine või tants - viivad meid sügavate ja tervendavate äratundmisteni. Saame kõik võimaluse kogeda väga erinevaid peenenergiaid ja mõnedele saab osaks kogeda ka tõelist transformatsiooni. Austame pühadust, mees- ja naispoolt, sensuaalsust ja spirituaalsut ning märkame, et lõpuks on kõik Üks.
Kõik see toimub hoitud keskkonnas, kus saame avada oma südamed ning vabalt väljendada siirast imetlust ja tunda püha kohalolu. Ühine laulmine ja musitseerimine puhastab ja avardab lõplikult meie energiavälja, tõstab meid uutesse kõrgustesse ning lubab vabaneda sellest, mis meid enam ei teeni. Saame luua sügavama kontakti iseendaga, avada oma südame ja rahustada meeli. Laulmine ühendab ja võimaldab olla kohal siin ja praegu.
Nii nagu näiteks ekstaatiline tants meelitab meid iseenda sügavamasse olemisse, samaaegselt nii maandades kui ka tõstes ja võimaldades osa saada hingelisest ühisloomisest, saab ka laulmine olla ekstaatiline, kui tood sinna kogu teadlikkuse, keha aistingud ja lapseliku rõõmu.
Laula ka omaette olles, nii nagu ainult sina oskad! Lubades oma hingel ja südamel end meelitada enda Hingelaulu sisse. Avasta oma JAH! See võib väljenduda mistahes üminas või endaloodud mantras. Lapsed teevad seda ju spontaanselt kogu aeg, õpi neilt ja laula koos nendega. Luba endal väljendada oma lõputust, sisemiselt helisedes – selles ongi hingelaulmise ainulaadne ja kordumatu müstika ning sära.
Üheskoos laulda saab Hingelauluringis, mis leiab aset 18.märtsil ja 1. aprillil Pesas, Pärnu mnt 102 B-korpuses algusega 20.00. 25.märtsil on Hingelauluring aga isvara joogastuudios, algusega 19.00 |
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta