Tere! Minu nimi on Terje Homutov, olen keskkonnahuviline Bioneeri lugeja Kreekast! Soovin uurida, kas ja kuidas on roheline eluviis võimalik Kreekas ja teisteski Lõuna-Euroopa maades. Oma tänases avaloos räägin põhjustest, miks ma Kreekasse sattusin, mida ma siin teinud olen ja mida edaspidi teha plaanin.


Kuidas ma Kreekasse sattusin?

Oli aasta 2003. EVT (Euroopa Vabatahtliku Teenistuse) raames sattusid Messinia maakonna pealinna, Kalamata linnakesse, 3 noort Euroopa eri paigust, et tutvuda kohalike vaatamisväärsustega, vaadata oma silmaga üle imekaunid looduslikud paigad, nautida kohalikke roogi ning panna usinalt kirja kõik, mis võiks turistidele huvi pakkuda. Kuna Messinia peamine ekspordiartikkel on oliivid ja oliiviõli, siis oli iseenesest mõistetav, et enamus külastatavaid kohti olid seotud oliivide, nende kasvatamise, töötlemise ja muu sinna juurde kuuluvaga. Projekti 6 kuud möödusid imekähku ja kuna mul vahepeal õnnestus armuda Kreekasse ja kreeklasesse, siis ei jäänudki muud üle, kui otsida uusi võimalusi siia kauemaks jäämiseks.

Mida ma vahepeal teinud olen?

Aastatel 2005 – 2006 valmis tulevikukapitaliprojekt "Be Naturactive!", mis oli EVT loomulik jätk. Projekti, mille motoks oli lause "Ole aktiivne, avasta ja hoia loodust!", said kaasa haaratud lapsed, matkaklubi aktiivsed liikmed, mõned vabatahtlikud ning loodusest ja liikumisest lugu pidavad kohalikud kodanikud.

Tegime pea-aegu kõike – matkasime mägedes, koristasime, külastasime pisikesi külasid, harjutasime mägironimist ja tutvusime traditsioonilise eluviisiga. Projekti käigus peeti ka loenguid keskkonnast ja selle hoidmisest, lisaks oli kunsti, muusikat, tantsu, tralli - kõike, mis seostub aktiivsuse ja loodusega.

peeter paanParema ettekujutuse saamiseks lisan paar pilti ja väikese katkendi projekti "Be Naturactive!" kodukalt, mis kirjeldab retke "Oliivide maailm", kunstituba ja Peeter Paani stiililaagri algust:

"Mida vajab üks vahva väike laps selleks, et olla õnnelik? Ta  vajab seikluslusti, avastamisrõõmu ning tahet mängida, karata ja hüpata! Ja kes on selleks puhuks üks paras kamba- ja vembumees? Loomulikult Peeter Paan.

Läbirääkimised Peeter Paaniga ei võtnud palju aega ja ühel jaanuarikuu kargel hommikul  rulliski ta laste säravate silmade all lahti Peeter Paani maade kaardi. Tingimusi oli vaid üks: ükski täiskasvanu ei tohi iial teada saada, kus tema valdused täpselt asuvad. Muidu tulevad veel kohale, pistavad kärama ja rikuvad kõik jälle ära. Las midagi jääb ainult laste päralt! Küll seda kaarti siis uuriti ja puuriti! Plaanid pandi paika, kotid selga ning seiklus võiski alata…"


Projekti lõpus valmis kodulehekülg, kus saab kolmes keeles lugeda meie tegemiste kohta ning ka pilte vaadata. Ehk annab projekt "Be Naturactive!" paar head mõtet mõnele noorele, kes tahaks ka midagi teha, aga täpselt ei tea, mis see midagi olla võiks.

Ma ei hakka teid tüütama pikkade jutustustega, kui vahva on ikka vabatahtliku elu ja milliseid väljakutseid pakub teises kultuuris elamine (vaadake parem pilti!).

Nüüd on kõik ausalt ja lühidalt ära räägitud – nii Kreekasse sattumise viis kui ka siinsed tegemised. Lahti rääkimata on vaid tulevikuplaanid.
terje ja loomad

Mis saab edasi?

Mis on ühist Bioneeril ja projektil "Be Naturactive!"? Kas peale sama algustähe on peidus midagi enamat? B on kreeka tähestiku V, βίος (loe: viios) tähendab elu, kõike eluga seotut. Kui "Be Naturactive!" projekti kaudu tutvusin Kreeka looduse ja inimestega, siis Bioneeri lugedes, on süttinud minus tahtmine anda oma pisike panus meie elukeskkonna paremaks tundmaõppimiseks ja kaitseks.

Ausalt öeldes, ei ole mul eriti aimu, kui roheline Kreeka on. Kuid tunnen ühte vahvat vanatädi Adamandiat (tema nimi tähendab tõlkes teemandit), kes igal neljapäeval turul käies sõdib müüjatega, sest need tahavad järjekordselt paari kurki ning mõnda tomatit erinevatesse kilekottidesse toppida. Kas ta on erand või on rohelise eluviisi alged peidus teisteski Kreeka elanikes?

Tahan teada, mis Lõuna-Euroopa maades tegelikult toimub ja miks see nii on. Miks mõned emad ostavad oma 2-aastastele põnnidele poest türkiissiniseid energiajooke? Miks Coca-Cola teeb jätkuvalt oma võidukäiku? Miks ökomärgistusega tooted Kreekas silma ei hakka? Kas kohalik rahvas hoolib oma kaunist maast ja loodusest? Või mõeldakse sellele kord aastas, kui Kreekat laastavad metsatulekahjud, põlevad maad, majad, elud…

Kirjutamismaterjali ju on. Taaslugemiseni!



Projekti "Be Naturactive!" kodukas:  http://www.naturactive.org
Euroopa Vabatahtliku Teenistuse ja muude huvitavate projektide kohta saab infot siit: http://euroopa.noored.ee/