Pottides kasvavate ja meie oludes külmakindlate puude, põõsaste ja püsilillede õues ületalve hoidmine on riskantne ja ei pruugi alati õnnestuda. Parimad võimalused on taimedel, millel on parajalt suured anumad, mis on pakase eest hoolikalt kaitstud.

aed tuppa 5Väikesed puud, põõsad ja vääntaimed vajavad vähemalt poole meetri sügavust ja laiust kasvupinnast (mahuna väljendudes 50 kuni 100 liitrit mulda). Mida suurem taim, seda suurem peab olema ka pott. Kasvuanuma materjaliks sobib plastmass või puit, keraamilise poti puhul peab see olema talvekindel. Veendu, et anumal on äravooluavad, kust üleliigne vesi saab vabalt välja valguda.

Kui potid asuvad õuel või aias, mitte rõdul, siis võib nende ümber kuhjata lund või asetada peale lund koguvaid ja kevadpäikse eest kaitsvaid kuuseoksi. Taimed võib koos pottidega talveks maasse kaevata ja kevadel need taas oma kohale paigutada.

Talvised kaitsekatted sätitakse taimedele peale alles sügisvihmade lõppedes, kui päris pakased saabuvad. Taimede pikad painduvad oksad tuleb tipupunga kaitsmiseks kokku siduda. Kuna pottides on taimejuured eriti kaitsetud, tuleb mulda kaitsta läbijäätumise eest.

ImagePane juba sügisel anuma ja külma pinnase või põranda vahele penoplastplaat, puidust klotsid või telliskivid. Anuma välisküljed saab vooderdada penoplasti, mullikile või pakasekaitsekangaga, millele omakorda siduda ümber märja eest kaitsev kile. Anuma võib ka tervenisti pista tugevasse papp- või puitkasti; poti ja kasti vaheline ruum täidetakse isoleeriva materjaliga nagu kivivilla, kortsutatud ajalehtede või isegi vanade riietega. Materjal ei tohi märjaks saada. Potis olev muld ei tohi samuti liiga märjaks saada, see kaitstakse kiletükiga.

Okaspuupotid võib talveks panna varjulisse kohta või kaitsta hoolikalt varjukanga või kotiriidega kevadise päikse eest, mis kõrvetab taimed pruuniks. Puude tüve ümbruse võib katta talvekaitseturba, ajalehtede, puulehtede või kuuseokstega. Augustis antav sügisväetis parandab talvekindlust, kuna taim hakkab varakult talveks valmistuma.  

Sitked alpitaimed talvituvad tavaliselt õues hästi, kui nad ei pea enne sügisvihmade käes ligunema. Sügisel on potid targem viia katuse või räästa alla varju. Kui potte on palju, siis saab neist teha grupid, mis kaetakse kuuseokste ja lumega.
  
Kevadel tuleb eriti okaspuid kaitsta päiksesepaiste eest, et nad ei auraks vett kui muld on veel külmunud. Varjukangas, kotiriie või katteloor talitseb päikse kahjulikku lõõska. Pottide talvekaitse eemaldatakse tavaliselt siis, kui ka muu loodus ärkab.

Anu-Kristin Tara, Aiaklubi
Ülemine pilt: www.gardenvisit.com