Keskkonnainvesteeringute Keskuse (KIK) korraldatud laste keskkonnateemalise videokonkursi mini Negavatt parimatest parimad on selgunud. Nooremas vanusekategoorias saavutas esikoha Ridala Põhikooli 1. klass ja vanemas Väike-Maarja Gümnaasiumi 5. klass. Konkursile oodati I-VI klasside koolinoorte videoid leidmaks lahendusi erinevatele keskkonnaprobleemidele. Konkursile saabus kokku 65 tööd.

„Tegelikult vääriksid kõik saabunud videod võitu, kuna lapsed oskasid märgata ja osavasti välja tuua ümbritsevast keskkonnast lihtsaid igapäevaselt ise muudetavaid murekohti. Oli selleks siis prügi maas, toas põlevad tuled, tänavatel liiga palju autosid või kraanist jooksev vesi,“ tunnustab KIKi juhataja Veiko Kaufmann kõiki konkursil osalejaid. „Loodan, et video meisterdamine aitas lastes sütitada huvi Eesti keskkonna ja looduse vastu ning õige pea võib neid juba kohata oma nutikate ideedega suure Negavati konkursi võistlustules.“

Negavati projektijuht Kadi Mitt sõnab, et parimatest parimate valimisel lähtusid KIKi töötajad eelkõige sellest, kui hästi oli videos keskkonnaprobleemi olemus kirjeldatud. „Hindasime ka pakutud lahenduste konkreetsust ning kindlasti oli kasu sellest, kui lahendus sisaldas mõnda uut ja innovaatilist mõtet.“

Mini Negavati konkursi parimad:

I-III klassi vanusekategooria

·         I koht - Ridala Põhikooli 1. klassi masin, mis teeb kasutatud paberi jälle puhtaks ja kasutatavaks.

·         II koht - Victoria Ivanišvili, Nora-Heleen Saar ja Marii Laureen Leiste, kes annavad näpunäiteid toidu ja vee kokkuhoiuks, kui kodus on lemmikloomad.

·         III koht - Rocca al Mare kooli 2.c klass, kes kirjeldab mitmeid keskkonnaprobleeme ning toob välja igapäevaselt koolis kasutavad lahendused.

IV-VI klasside vanusekategooria

·         I koht - Väike-Maarja Gümnaasiumi 5. klass, kes toob humoorikalt välja erinevaid vee säästmise viise.  

·         II koht - Marta Kiisa ja Mirtel Kiisa vahva idee istutada Eestisse miljon põlispuud.

·         III koht - Birk Perersoni ja Pelle Perersoni video „Sõnadeta selgeks“ vastandab ilmekalt erinevaid käitumisviise.

Eriauhinnad

·         Rimi Eesti Food AS lemmik - Krootuse Põhikooli 3. klass, kes oskab välja pakkuda alternatiive kilekotile.  

·         Eesti Pandipakendi lemmik - Pärnu Raeküla kooli 5.c klassi õpilased Ingar Umb, Rayan Härma, Kristo Kiviselg ja Kristjan Kala, kes näitavad, kuidas satub prügi maha ja kuidas seda parandada saab.

·         Uute ägedate videote tegemiseks loositi Telia Eesti eestvedamisel kõikide konkursil osalenute vahel välja nutitelefon Apple iPhone 6s. Loosiõnn naeratas Pärnu Raeküla kooli 5.c klassi õpilasele Rayan Härmale.

Mini Negavati konkursile saabus 65 keskkonnateemalist videot ning konkursist võttis osa pea 400 koolinoort. Võitjad selgusid KIKi töötajate ühisel arvamusel. Mõlema vanusekategooria esikolmikule on auhinnaks reisiraha (700, 500 ja 300 eurot) mõne Eesti muuseumi, looduskeskuse, ettevõtte, elamuspargi külastamiseks või matka läbiviimiseks. Eesti Pandipakend ja Rimi Eesti Food AS ootavad lemmikuid videomeistreid endale külla. Kõikide võitjatega võetakse ühendust.

Kõik I-III klasside videod leiab siit.
Kõik IV-VI klasside videod leiab siit.

Lisainfo: Negavati projektijuht Kadi Mitt (kadi.mitt@kik.ee, 52 42 602).

KIK rahastab erinevaid keskkonnaprojekte Eesti keskkonnatasudest laekuvast rahast, CO2 kvoodimüügi tuludest ning Euroopa Liidu struktuurifondidest. Lisaks pakub KIK võimalust taotleda sihtotstarbelist laenu keskkonnaprojektide elluviimiseks. Samuti korraldab KIK koostöös Keskkonnaministeeriumiga 18-30-aastastele noortele mõeldud konkurssi Negavatt, mille eesmärk on tõsta ressursialast teadlikkust ning innustada välja pakkuma lahendusi, mis aitavad säästa ressursse.