Rühm juhtivaid rahvusvahelisi teadlasi on arendanud „katseklaasi soolestiku ja maksa“ meetodi, mis on lihtsam, mugavam ning eetilisem alternatiivlahendus loomkatsetele.

Projekti nimetuseks on InLiveTox ning see võetakse arutamisele suuremahulise rahvusvaheise nanotoksikoloogia konverentsil "Nanotoksikoloogia 2010", mis leiab aset Edinghburgis, Napieri Ülikoolis.

Kolmeaastane projekt maksumusega 2 miljonit eurot toob kokku juhtivaid nanotoksikolooge üle kogu maailma, sh Edinghburg Napieri Ülikoolist, et muuta paremaks toksiidide tuvastamist ja testimist väikestes allaneelatavates osakestes. „Katseklaasi soolestiku ja maksa“ meetod on selleks ideaalne, kuna see jäljendab rakkude ja kudede reaktsiooni testitavate ainete kohta.

Dr Gray Hutchinson, Edinburgh Napiers Centre for Nano Safety tegevdirektor lisas: „Nanomaterjalide laiaulatuslikku kasutamist vaadates on elulise tähtsusega, et me teame neist kõike ning oleme kursis nende potentsiaalsete mõjudega. Me töötame Euroopa spetsialistidega InLiveTox projekti raames, et arendada elujõuline, efektiivne ja alternatiivne moodus loomkatsetele. Hiljutine muudatus Euroopa kemikaaliohutuse seaduses tähendab, et on lisatud nõue omada tervet informatsiooni kõikide märkimisväärsetes kogustes kasutavate materjalide toksilisusest alates 2018. aasast. See tähendab, et on plaanis põhjalikult uurida, kuidas erinevad ained mõjutavad inimesi pikaajaliselt."

Allikas: news.scotsman.com