Iga päevaselt jõuab meieni tohututes kogustes teavet asjade kohta, mille ostmine ja kasutamine peaks meie elu lihtsamaks ja mugavamaks tegema. Samal ajal on paljude toodete kasutamisega seotud teatud tervise- ja keskkonnaohud. Selleks, et mingil moel selles infoväljas orienteeruda, on välja töötatud erinevad piktogrammid, koodid ja märgised.

Plastist toidunõud ja pakendid on tavaliselt ( kuid mitte alati ) märgistatud kolmnurkse noolsümboli ja numbriga: see on plastitaaskasutus- ehk identifitseerimiskood, mis näitab, millise plastiga on tegu. Polüvinüülkloriid (PVC, kood3), polüstüreen (PS, kood6) ja muud plastid (nt plastisegud, kood7) sisaldavad alati palju ohtlikke lisaaineid ja tootmise kõrval saadusi, mis tõttu tuleks neid vältida, eriti kokkupuutel toiduga.

Samuti on kahjulike lisaainetesisalduse tõttu nende plastide ümber töötlemine keeruline. Teised polümeerid on üldiselt tervislikumad, kuid see sõltub suuresti konkreetsest tootmisprotsessist. Näiteks tavalised joogipudelid on enamasti valmistatud PET plastikust, millest võib kuumuse mõjul lekkida mürgist metalloidi. Seega on soovitus ühekordselt kasutatavaid PET pudeleid kasutada vaid ükskord. Üldine soovitus on vältida plastide kuumutamist ning päikesevalguse käes hoidmist.

Tunne toodete ohutu kasutamise piktogramme!

Ka köögitarvetel on ohutu ja korrektse kasutamise tagamiseks vastav teave näiteks piktogrammide kujul leitav tootel või välispakendil.Tähtis on osata ära tunda tooteid, mida võib pesta nõudepesumasinas, mis võivad kokku puutuda toiduga, mida võib kasutada toidukülmutamiseks ning mida kasutada soojendamiseks mikrolaineahjus.

Tunne toodete ohutu kasutamise piktogramme!

Ohupiktogrammid (ohusümbolid) näitavad aineohtlikkust ja on osa rahvusvahelisest kemikaalide klassifitseerimise ja märgistamise süsteemist (GHS). Rusikareegel on lihtne: vältige kõiki aineid, mis on märgistatud ühega järgmistest sümbolitest:

Foto juhendist “ Vabane ohtlikest ainetest oma kodus”
Foto juhendist “ Vabane ohtlikest ainetest oma kodus”

Ökomärgis on keskkonnasõbralikkuse sertifitseerimise vabatahtlik meetod, mille järgi tunneb ära tooted või teenused, mille keskkonnasõbralikkus (vastavus konkreetse ökomärgise kriteeriumidele) on kontrollitud.

Erinevalt tootjate välja töötatud rohesümbolitest või-väidetest tasub usaldada ökomärgiseid, mis on antud erapooletu kolmanda osapoole poolt konkreetsetele toodetele, mis täidavad mitmeid erinevaid keskkonnaga seotud kriteeriume.

Ökomärgised on erinevad, need võivad hõlmata tooteerinevaid omadusi. I tüüpiökomärgised on kõigeusaldusväärsemad ja põhinevad tooteeluringianalüüsil. Sinna hulka kuuluvad näiteks Euroopa Liidu ökomärgis, Põhjamaade ökomärgis (Põhjamaade luik), Ecocert ja NATRUE

Tunne toodete ohutu kasutamise piktogramme!

Loe rohkem erinevate piktogrammide ja ökomärgiste kohta ohtlikest ainetest vabaneda aitavast juhendist.


Bioneer jätkab Balti Keskkonnafoorumi poolt loodud ohtlike jäätmete vähendamise juhendi turvustamist. Juhend ilmub peatükkide kaupa kord nädalas.