14. juunil jätsid bioneerid Muhumaaga hüvasti ja suundusid edasi Saaremaale. Esimeseks katsumuseks sai Väinatammi ületamine, kuna puhus tõeline tormituul. 

Tammil puhunud tuul oli sedavõrd tugev, et võttis suurte reisikottidega rattad vibelema ja ohutu sõit osutus võimatuks. Nii ei jäänudki reisilistel muud üle, kui tulla ratastelt maha ning liikuda jalgsi.

Saaremaale jõudes otsustati külastada Tornimäe asulat, mis on kuulus selle poolest, et sealne pood on töötanud juba 101 aastat. Tornimäel asutati 1905. aastal ka esimene Saaremaa Tarvitajate Ühistu.

Tuulepäev 4

"Meil siin Saaremaal öeldi vanasti ikka, et kui pole tuult, pole ei kala ega jahu. Nüüd on kalureid vähem, vilja ei tehta ka juba ammu veskites. Täna muretsevad tuule pärast pigem majaomanikud, kes kardavad langevaid lehti. Tuul on loodusele vajalik, kuna hea tuulega on heinamaa vaheldusrikkam," rääkisid Tornimäe poe juures inimesed bioneeridele.

Tuulepäev 4

Tornimäelt mindi paduvihma kiuste edasi Pöide kindluskiriku juurde. Tegemist on väga silmapaistva ja omapärase ehitisega. Oletatakse, et Pöide kiriku esmane variant valmis 1230. aastatel.  Praegune kirik ehitati 14. sajandi keskpaiku, 1343. aastal saarlaste poolt hävitatud Pöide ordulinnuse varemetele.

Tuulepäev 4

Tuulepäev 4

Reisilised külastasid ka 19-meetrise ümbermõõduga Väkra Hiiukivi, mille kohta rahvapärimus räägib, et Väkra Tõnise talu põllule olla kivi toonud Vanakuri ise. Ta oli võtnud selle Pöide mere äärest ja tahtnud viia Sõrvesääre otsa, kuid kukelaulu kuuldes pillanud ta kivi maha. Teise versiooni kohaselt läinud põllepael katki (Allikas: loodus.keskkonnainfo.ee).

Tuulepäev 4

Hiiukivi juurest liikusid ratturid Kaali meteoriidikraatrite juurde, valides kohalike sõnul selleks täiesti vale tee. Nimelt puhub uuemal Kuressaarde suunduval maanteel pidevalt vastutuul. Sama maa olevat ratturitel targem läbida mööda lõunapoolsemat vanemat maanteed pidi, mis liitub uuema maanteega Masa lähedal.

Kaali kraatrit on huvitav külastada nii looduse kui rahvapärimuse huvilisel. Esimene näeb siin aastatuhandete eest kukkunud meteoriidi jälge, teine tõestust muinassaarlaste sõjajumala Tharapita lendamisest Ebavere mäelt Saaremaale.

Päeva lõpuks jõudsid bioneerid meeletust vastutuulest hoolimata Jurna turismitallu, kus ööbiti kaks järgmist ööd.

Loe teisi tuulepäeva rattatuuri lugusid Bioneerist!