Süsinikujalajälg näitab inimtegevuse mõju õhku emiteeritud CO2 kilogrammidena. Süsinikujalajälje vähendamine annab võimaluse kärpida enda poolt toodetud kasvuhoonegaaside koguseid. Bioneer nimetatud võimalustest täna kirjutabki.
- Tarbimine ja tervis
- Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee
- 10. oktoober 2012
- Foto: https://pixabay.com/photos/sand-beach-track-tracks-in-the-sand-1036547/
-
Jätke igal aastal ära üks edasi-tagasi kauglend ja te säästate 250kg CO2 iga lennutunni kohta. Üks pikamaalend toodab ühe reisija kohta sama palju süsinikku kui tema auto terve aastaga.
-
Elage linnas. Tiheasustusega aladel elavad inimesed tarbivad vähem energiat kui need, kes soovivad loodusele lähemal elada. Linnades on kõik käe-jala juures olemas ja väheneb vajadus autoga sõita. Linnas elamine säästab kuni 6951kg CO2 aastas.
-
Sõitke rattaga. Lisaks CO2 säästmisele aitab ratas sõitjal heas füüsilises vormis püsida. Rattasõit säästab kuni 5202kg CO2 aastas.
-
Kasutage kaugtöö võimalusi. Väga paljude ametite puhul on tänapäeval kaugtöö lihtsalt korraldatav ja see aitab säästa kuni 2700kg CO2 aastas.
-
Eelistage lähedalt toodud toitu. Põhjamaises kliimas on raske järgida roheliste soovitust osta vaid seda kaupa, mis on toodetud sööjast 40km raadiuses. Küll aga saame igapäevaselt teha veidi leebemaid valikuid. Lõuna-Ameerika puuvili on kehvem valik, kui Poola puuvili, mis omakorda on kehvem ost kodumaisest kraamist. Läbimõeldud toiduvalik aitab säästa kuni 2250kg CO2 aastas.
-
Sööge vähem liha. Rahvusvaheline lihatööstus toodab 18% kogu maailma kasvuhoonegaasidest. Teie isiklik panus söödud lihakoguste vähendamisse annab kokkuhoidu kuni 1766kg CO2 aastas.
___________________________________________________________
Allikas: A. Shimo-Barry "Keskkonna valem" Eesti Päevaleht AS, tõlkija Tuuli Seinberg, 2008.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta