Eelmise aasta augustis tuli külalisi maal vastu võtta, sest oli meie eaka mamma sünnipäev. Õnneks olid ilmad veel piisavalt ilusad ja sai õues istutud. Kohvitasime ja ajasime muidu seltskondlikku loba. Kui aga tordiaeg kätte jõudis, oli üks tüütu herilane ka kohe kohal. Alguses tiirutas ta meie peade kohal. Seltskond, kes laua ümber istus, suutis suuri-vaevu paigal püsida. On ju ammu-ilma teada tõde, et mida rohkem vehid, seda vihasemaks herilased lähevad.

Kui olin kõigile torditükid välja jaganud, üritas see herilane ka omale tükki tordist nõuda. Käis kõik taldrikud ükshaaval läbi ja kõikjalt aeti ta minema. Siis maandus ta minu torditüki kõrvale ja põrises seal erilise nahaalsusega.

Ma ei tahtnud selle tegelasega vaidlema hakata. Sättisin oma tordinõu nii, et herilane püsiks minust kaugemal tordipoolel. Ikkagi, ohutuse mõttes, tuleb distantsi hoida. Söögu ta pealegi parem teisest servast seda torti. Kui keskel kokku saame, jõuame veel uriseda.

Kujutasin ette endale, kuidas see sell sukeldub peadpidi tordikreemi sisse, aga minu üllatuseks marssis ta otseteed tordi põhjas olevat niisutatud saia noolima. Siis ei pidanud ma enam vastu ja tegin mõned pildid.

Ise mõtlesin vaikselt, et söö, söö ja kaua sa ikka jaksad. On ainult kaks võimalust: kas see tegelane sööb end lõhki või lendab ta varsti minema. Mõlemal juhul ei saa ta mulle liiga teha. Olin oma teoorias kindel.

Vedasime isegi vanaonuga kihla, et kaua ta süüa jaksab. Arvasin, et maiasmokk peab umbes 5 minutit vastu, aga ta lahkus tiira-taara tuikudes kolme ja poole minuti pärast. Vedas end taldriku servale ja üritas sealt lendu tõsta. Pika põristamise peale suutis ta siiski väärikalt ja ilma vahemaandumiseta lendu tõusta ja kadus meie silmist, ega tulnud rohkem enam meid tülitama.


Kas teadsid, et herilasi võibki suve lõpus näha kõige rohkem, sest siis on nad pesast lahkunud. Suve alguses on herilasi vähem ja nad hoolitsevad rohkem järeltuleva põlve eest. Herilane nõelab oma mürgiastlaga. Ta erineb mesilasest sellega, et mesilane kaotab astla nõelates ja hukkub, aga herilane võib nõelata mitu korda. Herilase nõelamine on ka hulga valusam kui mesilase oma.


Loe Bioneerist Pille blogi "Pillevna püüab päeva"!

Saa Pillega tuttavaks!