Selle aasta juuli keskel metsas käies komistasin väga imeliku asja otsa. Umbes käelaba suurune osa samblikust oli kaetud kollaste ja pisikeste munakestega, mis meenutasid esmalt kalamarja.

Oma naiivsuses pidasin seda alguses sambla õitsemiseks, aga kahtlus hakkas purema, sest see oli näpu all kuidagi libe. Tegin taimest kohe pilti, et kodus internetist järgi vaadata, mis see on. Ilmselt ei osanud ma piisavalt otsida, sest ei leidnud kuskilt midagi sarnast.

Pöördusin targemate poole Facebooki grupis "Loodusesõbrad" ja sain oma küsimusele vastuse. Võite nüüd kõva häälega naerma hakata, aga selle olluse ametlik nimi on tõesti puugipask ehk Fuligo septica ja see on limaseen, mis tavaliselt kasvab kõdupuidul.

Miks ta just selles kohas samblikul elutses, ei oska ma küll ütelda. Ainuke vastus, mis hetkel pähe tuleb, on, et võib-olla oli seal kunagi puutükk, aga kas inimene või mõni loom on selle minema viinud. See on muidugi minu oletus ja kas ta õige on, ma ei tea.

Kui juba nime teada olin saanud, siis võisin oma leiu kohta kirjandust juurde lugeda. Sain teada, et limaseentel puudub seeneniidistik ja nende keha on vegetatiivne amööbitaoline limane mass, mis roomab endale toitu otsides mööda kõdunevat puitu ringi. Siit ka minu järgmine oletus: võib-olla läks ka minule ette jäänud limaseen  omale sambliku peale toitu otsima. Ta ju liigub.

Värvuselt võib puugipask olla kollakas-oranž kuni tellisepruun. Ta on ka suurim limaseen, mille viljakeha võib kasvada üle 30 cm suuruseks. Puugipaska võib leida kasekändudelt kõikjalt Eestist. Paljunemise ajal juulist septembrini ronib ta valguse kätte ja moodustab kuiva ning värvilise viljakeha, mis on täidetud eosmassiga. Eosed väljuvad kehast, kui selle pealispind praguneb, ja levivad tuulega. Veel üks oletus: ka see puugipask võis otsida valgusrikkamat kohta,sest oli paljunemise aeg.

See limaseen elab oma elu varjatult ja ei ole kellelegi kahjulik ega kasulik.

Vanarahvas on sellele limaseenele andnud palju inetuid nimesid nagu puugipask, puugisitt, nõiasitt, nõiapask, kratisitt jne. Usuti, et puugipask on seotud puukide, nõidade, krattide ja teiste nõiutud olenditega ning limaseene leidmine toob leidjale kindlasti mingi pahanduse või õnnetuse kaela. Edasi ma enam oletada ei taha.


Loo kirjutamisel on kasutatud andmeid lehtedelt : miksike.ee ja wikipedia.org


Loe Bioneerist Pille blogi "Pillevna püüab päeva"!

Saa Pillega tuttavaks!