Lugesin 2016. aasta 15. aprilli Delfist Maalehe artiklit, kuidas Hiiumaa kalamehed püüdsid kinni väga haruldase vereimeja kala - merisuti. See kala on kantud Eesti Punasesse Raamatusse. Merisutt on meie jõesilmu sugulane ja rahvakeeli kutsutakse teda ka meresilmuks.

Mulle tuli kohe meelde lugu, mis oli meil silmudega. See juhtus, kui mu tütar veel algkoolis käis. Aeg oli siis raske. Toit oli talongide peal ja kauplusest polnud peaaegu midagi saada. Igaüks otsis toidulauale lisa, nii oli ka meil. Käisin tihti turul lootuses, et ehk õnnestub midagi maitsvat osta. Kord sattusin peale, kui toodi värskeid kalu. Juhtus nii, et sattusin päris järjekorra etteotsa ja mul õnnestus osta silmusid ikka päris hulgi. Viisin neid isegi sõbranna perele. Mäletan, et tekkis mingisugune hasart ja pidin kohe võtma nii palju kui anti.

Kui ma oma noosiga koju jõudsin, siis mu kalad veel liigutasid - ju nad olid ikka nii värsked, vähemalt ma ise lootsin seda. Panin kalad veekaussi. Tahtsin tütrele ka näidata. Laps sai tükk aega neid vaadata ja imetleda. Silmud olid nagu ussid ja vingerdasid kausis. Üritasin neid sealt välja võtta, aga see oli võimatu, sest kalad libisesid käest välja. Minu eeskuju peale hakkas ka tüdruk kalu püüdma ja näppima. Soris ja katsus neid, kuni üks oli lopsti ta käe küljes kinni. Laps röökis ehmatusest, et kala hammustas. See va silmukala oli ju libe ja küll oli alles tegemist, enne kui ma ta kätte sain. Tüdrukul oli sellest ümmargune sinikas käe peal.

Mul tulid kohe meelde minu lapsepõlvekodus Jaanimäel tiigis elanud kaanid. Nende eemaldamine oli ka omaette ooper: pidi kaane keerama nagu kruvisid, siis sai nad jala küljest alles kätte. Kasutasin silmu puhul ka automaatselt sama tehnikat. Pärast sai ise ka vahitud, mis sellel kalal seal suus on, et suutis end nii kõvasti kinni imeda lapse käe külge. Delfis oli ka pilt selle Hiiumaa imekala suust. Minu meelest oli silmul üpris sarnane suu.

Vahest on nii, et tarvitseb vaid näha kuskil mõnda pilti ja mälestused tulevad ise meelde. Nii meenus mul ka see seik silmudega.

Pilti vaadata ja lugu Hiiumaa meeste imekalast saab lugeda

Lisan siia ühe video, kuidas silmusid marineerida. Seal õpetatakse ka neid kalu lihtsa vaevaga puhastama. Niisiis lubatud video leiate.

Siia juurde tõlge videos valmistatava marinaadi kohta, juhuks kui on raskusi vene keele mõistmisel:

Marinaad:

  • 1 l vett
  • 70 ml 9% äädikat
  • 2 spl soola
  • 1 spl suhkrut
  • 25 musta pipra tera
  • 8 nelgitera
  • 7 loorberilehte
  • 0,5 tl koriandrit
  • 7 vürtsitera

Keedetud marinaad valada purkidesse laotud praetud kaladele. Sulgeda purk ja lasta jahtuda nii palju, et võib külmkappi panna. Kasutamiseks on kalad valmis 1,5 või 2 päeva pärast. Kui kavatsete säilitada kauem aega, oleks targem äädika kogust vähendada. Pikemal hoidmisel maitsestub kala liiga tugevalt äädikaga ja ei ole enam nii maitsev.

Mina isiklikult keedaks marinaadi valmis ja lisaks äädika kõige lõpus. Muus osas olen valmistamise käiguga nõus.


Loe Bioneerist Pille blogi "Pillevna püüab päeva"!

Saa Pillega tuttavaks!