Nägemispuudega Jakob Rosin kirjutab, miks ja kuidas ta hea kodaniku väärtusi elab: kui teha ainult neid asju, mille eest saab raha, ei saa mitte kunagi säärast mõistmist ja märkamist, samuti on siis palju piiratum kogemuste ja tutvuste hulk.

Kuus aastat tagasi kutsuti mind osalema projektis Pane Oma Meeled Proovile, mis tutvustab üle eesti erivajadustega inimeste elu ja võimalusi toimetulekuks läbi erinevate interaktiivsete tegevuste. Projekt oli vabatahtlik ja tol ajal, ega ka praegu, ei oskaks ma eeldada, et selle eest raha peaksin küsima.

Ma tean oma tegevuse tagajärgi ning loodan sellega saavutada rohkem, kui raha mulle eales anda saaks. Kui ma näitan kellelegi, kuidas kasutan tahvelarvutit võinutitelefoni selleks, et  piimapakilt säilivustähtaega lugeda või selgitan, et bussi numbri teada saamiseks on tõepoolest ainuke võimalus teiste inimeste käest küsida, loodan vargsi, et inimesed mõistavad ja avavad silmad, et märgata enda ümber neid, kes tavalisest ehk rohkem abi vajavad. Ja säärast mõistmist ja märkamist ei saa sa mitte kuidagi raha eest endale osta.

Teine põhjus, miks mulle meeldib teha rohkem kui ma saan on võimalus kohtuda uute inimestega. 2015 aasta suvel astusin Arvamusfestivali korraldusmeeskonna ridadesse ning olen siin tänini, aidates korraldada Eesti suurimat festivali, kus hinnatakse inimeste mõtteid, ideid ja kuulamisoskust.

Nende festivaliaastate jooksul olen kohtunud mitmete ülivahvate inimestega oma erialalt ning teistest valdkondadest, kellega koos ka tulevikus töötada. Ma teen seda selle pärast, et mulle see meeldib, mitte selle pärast, et iga kuu minu kontole saabuv summa aitab mind elus edasi. Täpselt samamoodi aitab mind elus edasi see vabatahtlik töö – need kogemused, tutvused, kontaktid ning enesekindlus, mis seda tehes koguneb, on hindamatud.See lugu siin on pärit Hea Kodaniku portaalist. Kas ka sulle läheb korda, mis su ümber juhtub? Sa teed midagi selle paremaks muutmiseks? Sa toetad hea kodaniku väärtusi ja usud, et rohkem inimesi võiks võtta vastutuse ühiste asjade eest?

Saada Hea kodaniku portaali oma lugu sellest, mida, miks ja kuidas sa neid väärtusi elad või kuidas vastutuse võtsid!

See võib olla kas konkreetne lugu sellest, kuidas sus käis see klõps, kus ei suutnud enam oodata, et “keegi ometi midagi teeks”, ja sina olidki see, kes midagi teeb.

Või siis jutt sellest, miks su jaoks on oluline teha rohkem kui maksude maksmiseks, õigetel päevadel lipu välja panemiseks ja omaenda töö-kodu-hobi marsruudil pendeldamiseks vajalik.

Saada oma lugu, no nii 3-4 lõiku pikk, Mari Öö Sarvele, aadressil mari@heakodanik.ee. Kogume need lood kokku, et hea kodaniku pisikut veel ja veel levitada. Teiste lugusid saad lugeda siit.