Kuueaastane Nhaijah Russell neelas koolis kolm või neli lonksu pealtnäha süütut käte desinfitseerimise vahendit. Tema sõnul oli see hea maasikamaitsega. Samuti sisaldas vedelik ohtliku joobe tekitamiseks piisava koguse alkoholi. Erakorralise meditsiini osakonda jõudes ei suutnud Nhaijah selgelt rääkida ega kõndida.
USAs asuva Georgia mürgistusteabekeskuse andmetel on alates 2010. aastast käte desinfitseerimise vahendit neelanud kuni 12-aastaste laste kohta infoliinidele saabunud kõnede arv kasvanud ligi 400%. Mürgistusteabekeskuse juht dr Gaylord Lopez ütles, et need tooted on üha sagedamini lastele kättesaadavad ning kahjuks satutakse selle tõttu ka haiglasse, kirjutab CNN.
Alkoholi kogus käte desinfitseerimise vahendis on 45–95%. Alkoholimürgistust võib tekitada isegi väikese koguse, kahe-kolme lonksu allaneelamine. Lopezi sõnul sisaldab näiteks vein 12% ja õlu 5% alkoholi.
Dr Chris Ritchey, Atlanta lähedase Gwinnetti meditsiinikeskuse raviarsti andmetel oli Nhaijahi vere alkoholisisaldus 0,179 promilli. See on kaks korda rohkem kui täiskasvanu lubatud norm. Nhaijah jäeti ajutrauma kahtluse pärast ööseks lastehaiglasse jälgimisele, sest alkoholi tõttu kukkudes oli ta oma pea ära löönud. „See oli väga hirmutav,“ ütles Nhaijahi ema Ortoria Scott. „See oleks võinud olla mu lapsele surmav.“
Alkoholimürgistus võib põhjustada meeltesegadust, oksendamist ja unisust. Rasketel juhtudel võib lapse hingamine lakata. Lopezi sõnul toimus 2010. aastal mürgistusteabekeskustele teadaolevatel andmetel 3266 käte desinfitseerimise vahendite ja väikelastega seotud juhtumit. 2014. aastal suurenes see arv 16117ni.
Eelmisel nädalal saatis Lopez kirja Georgia koolidele, hoiatades neid, et lapsed joovad käte desinfitseerimise vahendit. Ta selgitas, et mõni laps teeb seda meelega purjujäämiseks ning teised sõprade survel. Siiski joovad mõned lapsed desinfitseerimisvahendit selle isuäratava välimuse pärast. „Laps ei mõtle, et see on talle kahjulik,“ arvas Lopez. „Paljud kena välimusega desinfitseerimisvahendid on lõhnastatud. Saadaval on maasika-, viinamarja- ja apelsinilõhnalisi vahendeid.“
Lopez soovitab lastevanematele ja õpetajatele käte desinfitseerimise vahendeid hoida lastele kättesaamatus kohas ning jälgida nende kasutamist. Samuti võib tema sõnul kasutada alkoholivabu tooteid ja desinfitseeriva toimega lappe.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta