Hansapanga internetipangas juunikuus avatud annetuskeskkonnaga loob pank uue ja mugava võimaluse elujõuliste vabaühenduste toetamiseks, et kasvatada teadlikkust ühiskondlikest probleemidest ning vahendada annetusi nende lahendamiseks, kirjutab Hansapanga ühiskondliku vastutuse juht Maris Ojamuru.
- Annetused
- 25. september 2008
Hansapanga kui sotsiaalselt vastutustundliku ettevõtte tegevuse üheks oluliseks osaks on aastaid olnud ühiskondlik toetustegevus. Oleme toetanud erinevaid kultuuri-, hariduse ja sotsiaalprojekte ning olnud selliste ideede algatajaks nagu programm Tähed Särama, organisatsioonid Noored Kooli, Terve Eesti SA ja Terviserajad.
Üheks sotsiaalse vastutustunde väljundiks oli mullu ka kliendiprogramm Miljonisadu. Selle projekti raames andis Hansapank erinevate kodanikualgatuslike ja jätkusuutlike ideede toetuseks välja rohkem kui 1,7 miljonit krooni.
Lisaks hääleõigusele pangapoolse toetussumma jagamisel sai igaüks ka ise oma lemmikule annetada, millega toetas ligi 3500 Hansapanga klienti eri projekte ligi 250 000 krooniga. See oli meie jaoks suur rõõm – saime kinnitust, et meie kliendid soovisid anda üha rohkem ja rohkem.
Mõtestatud toetustegevus
2008. aasta algul kasvas Miljonisaju programmist välja idee luua Hansapanga internetipanga juurde püsiv keskkond, kus tugevad ja ühiskondlikult olulist probleemi lahendada püüdvad organisatsioonid saaksid olla esindatud aasta ringi.
Koostöös Heateo Sihtasutusega oleme jõudnud selgusele, et ühiskondliku teadlikkuse kasvatamine vabaühenduste eesmärkidest ja vajadustest on hädatarvilik. Seda võimalust nüüd pakumegi, et aasta läbi oleks üleval hinnatud ja usaldusväärsed algatused, kellele saaksid internetipanga kasutajad teha nii ühekordseid kui ka püsivaid annetusi.
Kokkuvõttes on annetuskeskkonna loomisel kolm peamist põhjust: soov aidata kaasa ühiskonnas oluliste probleemide teadvustamisele; soov muuta inimeste hoiakuid ja käitumist, et annetamine ei seostuks üksnes jõulude ning suure rahakotiga, vaid oleks meie kõigi igapäevaelu loomulik osa; ning soov aidata kasumit mittetaotlevatel organisatsioonidel saavutada suuremat rahalist kindlust.
Panustada seal, kus abi kõige tõhusam
Ehk siis – meie suur soov on luua annetuskeskkonnaga sild ühiskonnas tegutsevate organisatsioonide vajaduste ja nii Hansapanga kui ka kõikide annetajate poolt loodavate võimaluste vahele.
Hansapanga sotsiaalse vastutuse põhimõtted kannavad väga selgelt ideed panustada seal, kus meie abi on kõige tõhusam. Teisisõnu – alati ei olegi kõige suurem vajadus raha järele, mõnikord võib organisatsiooni aidata hoopis nõustamine näiteks teemal, kuidas oma organisatsiooni eesmärgipõhiselt juhtida, kuidas leida õige fookus ja kuidas seada eesmärke.
Näiteks toetuse vajadust oma organisatsiooni ja idee ühiskonnale tutvustamisel kinnitas Miljonisaju kliendiprogrammis ülimenukaks osutunud organisatsioon Vanurite Eneseabi ja Nõustamise Ühing, kes soovis suunata tähelepanu üksi lapselapsi kasvatavate vanavanemate probleemidele. Internetipanga kaudu jõudis info selle probleemi tõsidusest kümnete tuhandete inimesteni.
Hansapanga internetipanga leping on enam kui 800 000 kliendil, neist rohkem kui 500 000 teevad seal regulaarselt makseid. Kui suudame panna igapäevaste arvelduste tegijad mõtlema sellele, kuidas oluliste probleemide lahendamisele kaasa aidata, siis oleme juba suure sammu edasi astunud.
Annetuskeskkonnas nähtavate organisatsioonidega püüame ka ise võimalikult tihedat kontakti hoida ning leida erinevaid viise, kuidas Hansapank saaks aidata nende eesmärke saavutada.
Esimene voor seljataga, teine tulekul
Maikuus lõppes esimene voor annetusveebi kandideerimiseks. 27 taotlejast valiti välja 14 selge tegevusplaani ja eesmärgiga ühendust, kelle kohta saab lugeda www.hansa.ee/tuletoeta.
Annetuskeskkonnas on esindatud organisatsioonid erinevatest eluvaldkondadest - lapsed ja noored, keskkonnakaitse, rahvatervis ja kultuur: Convictus Eesti, Dharma, Eesti Loomakaitse Selts, Eesti Kunsti Toetusfond, Eesti Pärimusmuusikakeskus, Eesti Seksuaaltervise Liit, Eestimaa Looduse Fond, Eesti Vähiliit, Kasside turvakodu, Maarja Küla, Pelgulinna Sünnitusmaja Toetusfond, SOS Lasteküla, Tartu Ülikooli Kliinikumi Lastefond ning Vanurite Eneseabi ja Nõustamise Ühing.
Annetuskeskkonda võetakse organisatsioone juurde kaks korda aastas ning organisatsioon on seal nähtav aasta aega. Kandideerimiseks tuleb saata e-posti aadressile annetus@heategu.ee vajalikud dokumendid, mille loetelu leiab www.hansa.ee/tuletoeta (alajaotusest “Osalemine”). Samas on ka 22 küsimusest koosnev abi-test, millega hinnata oma projekti sobivust.
Taas saavad vabaühendused annetuskeskkonda pääsemiseks kandideerida sügisel.
Hindamiskomisjoni kuuluvad Hansapanga, Heateo Sihtasutuse, EMSLi ja EASi esindajad. Lisainfot saab Heateo Sihtasutusest telefonil 630 9636 või e-posti aadressil annetus@heategu.ee, samuti Hansapanga klienditelefonil 631 0310.
Allikas: Hea Kodanik
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta