Ma ütlen päris ausalt: ma ei mäleta oma elust aega, kui ma ei oleks tahtnud maailma parandada. Minu esimesed mälestused sellest olid varajasest lapsepõlvest, kui olin umbes neljane.

Mäletan, et vaatasime perega siis palju dokumentaalfilme. Kui ma õigesti mäletan, siis oli see veel must-valges televiisoris või siis koosnesid need filmid alati must-valgetest kaadritest.

Need filmid kippusid alati olema sellised tagantjärele targad, ala “kui liitlasväed oleksid varem selle lennuki avastanud, siis oleksid need ja need ellu jäänud” ja et oleks vaid mõni asi ajaloos teisiti tehtud, oleks kogu maailm teistsugune. Tänu neile filmidele hakkas 4-aastane mina tundma, et ma tean, kuidas maailmas asju paremaks teha.

Mitte, et ma selle tundega midagi teinud oleksin. Kaugel sellest, gümnaasiumi lõpuni nokitsesin peamiselt arvutite kallal, vaatasin hunnikute kaupa filme ja mõtlesin palju, kuid ei teinud mitte midagi.

Tegema hakkasin kogemata ja selliste täpselt parajalt väikeste sammude kaupa, et ei osanud ära hirmuda. Tudengina läksin ühe üliõpilasorganisatsiooni juurde, et uute inimeste (tüdrukutega) tutvuda. Jäin, sest hakkas ka muus mõttes põnev. Hakkasin korraldama üritusi ja võtma vastutust. Olin ka suur TEDi fänn, nii et kui TEDx formaat välja kuulutati, alustasin TEDxTartu korraldamist – teadmata, mille sisse end mässin. Nii need asjad eskaleerusid, väikeste sammude kaupa.

Alusmotivatsioon oli aga alati sama. Dokumentaalfilmidest pärit usk parema maailma võimalikkusesse. Dokumentaalfilmid muidugi valetasid, ainult tagantjärgi on võimalik nii kindlalt teada, mis valesti läks. See ei olnudki aga enam oluline, luges veendumus ning kui see veendumus kohtus õige juhusega, oli aktiivne tegutsemine juba pigem paratamatus. Seega mis muud kui soovitada kõigile lastele rohkem dokumentaalfilme näidata. Ehk näkkab!See lugu siin on pärit Hea Kodaniku portaalist. Kas ka sulle läheb korda, mis su ümber juhtub? Sa teed midagi selle paremaks muutmiseks? Sa toetad hea kodaniku väärtusi ja usud, et rohkem inimesi võiks võtta vastutuse ühiste asjade eest?

Saada Hea kodaniku portaali oma lugu sellest, mida, miks ja kuidas sa neid väärtusi elad või kuidas vastutuse võtsid!

See võib olla kas konkreetne lugu sellest, kuidas sus käis see klõps, kus ei suutnud enam oodata, et “keegi ometi midagi teeks”, ja sina olidki see, kes midagi teeb.

Või siis jutt sellest, miks su jaoks on oluline teha rohkem kui maksude maksmiseks, õigetel päevadel lipu välja panemiseks ja omaenda töö-kodu-hobi marsruudil pendeldamiseks vajalik.

Saada oma lugu, no nii 3-4 lõiku pikk, Mari Öö Sarvele, aadressil mari@heakodanik.ee. Kogume need lood kokku, et hea kodaniku pisikut veel ja veel levitada. Teiste lugusid saad lugeda siit.