Eesti disaini on taas maailmas märgatud. Kaubamärgi WOH ja disainer Margot Vaaderpassi ühistööna valminud innovaatiline riidepuudeseeria WOH Hanger võitis kõrge rahvusvahelise disainiauhinna Red Dot: Product Design 2020. See on üks maailma üks suuremaid disainikonkursse, mida on korraldatud üle 60 aasta. Sel aastal oli ka esitatud tööde arv rekordiline – välja pandi üle 6500 toote 60 riigist.
- Tarbimine ja tervis
- 9. juuli 2020
- Foto: Illustratiivne pilt.Pixabay, CC Public Domain
Margot Vaaderpass, riidepuu on tavaline tarbeese igas kodus, kuid mida võidutoode siiski täpsemalt endast kujutab?
WHO-i riidepuude seeria eesmärk on edendada ideed ja mõtteviisi kodusest garderoobi eest hoolitsemisest, et rõivad püsiksid kaunina ning võiksid kesta kauem. Samal ajal pakub riidepuu võimaluse lisada koju, kontorisse või ka poepinnale põhjamaiselt karge ja ilusa disainelemendi.
Tooteseeriasse kuulub neli mudelit, mis moodustavad terviku. Need teeb eriliseks materjalivalik ning tootmistehnoloogia. Puud on valmistatud pehmest, taaskasutatud plastkiust koosnevast vildist, mille tulemuseks on õrnalt kare pind. See ei lase rõivastel puudelt kergesti maha libiseda ja hoiab neid turvaliselt paigal. Vormiks on aga inspiratsiooni võetud inimkeha õlajoonest, mis aitab rõivaid paremini vormis hoida. Spetsiaalselt WOH riidepuu jaoks välja töötatud konksu kinnitamise süsteem teeb toote märkimiväärselt vastupidavaks.
Kuidas niisugused ideed „lendu“ tõusevad? Mida selleks on tarvis?
See toode on sündinud isiklikust vajadusest, kuid teostuse taga on mitmeid nõuandjaid ning toetajaid.
Olen erialalat moedisainer. Katsetamine sisustuse ja tootedisainiga sai alguse, kui mõtisklesin riidepuude funktsionaalsuse üle üht oma koolitööd esitledes. Mind häiris, et kudumid, millega olin palju vaeva näinud, kippusid õlast välja venima, kerged pluusid ja raskemad jakid libisesid tihtipeale riidepuudelt maha. Funktsionaalsemate riidepuude teema sai minu jaoks taas aktuaalseks, kui töötasin moetööstuses ja olin disaininud oma esimesed rõivamudelid. Siis tekkis konkreetne mõte luua ilus ja praktiline riidepuu, mis võimaldaks rõivaid esteetiliselt esitleda ning aitaks neid ka kodustes tingimustes kaunina säilitada. Usun, et just tänu sellele, et olen moedisainer, juhtus nii, et esimeseks disainitud sisustustooteks sai WOH-i riidepuu.
WOH saigi sellest ideest alguse, sest lisaks moealasele loomele tekkis väljund ka sisustuse vallas. Olgugi, et toode on võrdlemisi väike ja pealtnäha lihtne, pole selle arendusprotsess olnud sugugi kerge. Õnneks on leidunud inimesi, kes ideesse on uskunud ning olnud nõus panustama.
Kui suureks võiduks Red Doti auhinda Eesti disaini pidada võib?
Red Doti auhindu on Eesti disain võitnud varemgi ning kindlasti lisandub neid tulevikus. Säärane rahvusvaheline tunnustus on ennekõike märk Eesti disaini konkurentsivõimest ja kõrgest kvaliteedist. Selle konkursi üks kriteeriumitest näeb ette, et toode peab juba olema tiražeeritav ning turule toodud. Ainuüksi ideekavandist ei piisa.
Mujal maailmas kaasatakse disainereid tööstusettevõtete meeskondadesse aina julgemalt probleeme lahkama ja lahendama, sest disainer ei ole pelgalt silmailu looja. Ka meil võiks näha rohkem koostööd tootjate ja disainerite vahel. Eesti disain küll alles kujuneb, kuid nii võiks maailma jõuda palju rohkem meie tooteid.
Mis tootest edasi saab?
Aastaid tagasi sai tehtud esimesed katsetused turule tulekuks, millega kaasnes arusaam, et terviklikuks lahenduseks tuleb välja töötada laiemat kasutust pakkuv seeria. Kuna selle toote arendus on käinud tasa ja targu, erialase töö ja magistriõpingute kõrvalt, on protsess olnud päris pikk.
Esimesi mudeleid, mis toona turule sai toodud saatis juba mõningane edu koduturul. Mitmed Eesti moe- ja rõivadisainerid kasutavad just WOH riidepuid enda loomingu esitlemiseks. Puid leidub nii hotellides, kontorites kui ka paljudes kodudes. Praegu käib töö selle nimel, et WOH-i riidepuud jõuaks aina rohkem ka mujale maailma.
Siit tänu, Margot Vaaderpass, selle jutuajamise eest ning palju õnne veel kord! Auhinnaga kaasneb WOHi toodete tutvustamine maailma suurimal kaasaegse disaini näitusel Red Doti disainimuusemis Essenis Saksamaal. Red Doti kodulehel avati aga äsja, 22. juunil online-näitus, kus saab kõiki auhinnatud tooteid lähemalt uudistada.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta