Eesti Rohelise Liikumise tellimusel on valminud SEI Tallinna poolt koostatud analüüs "Planetaarsete piiride kontseptsioon. Ülevaade ja rakendamise väljavaated Eestile". Uuring keskendub taluvuspiiride (inglise keeles planetary boundaries) mõiste selgitamisele ja kontseptsiooni edasiarendustele, samuti erinevate riikide “oma osa” väljaarvutamise metoodika näidetele. Lisaks toob analüüs välja soovitused taluvuspiiride tulemuslikuks lõimiseks Eesti keskkonnapoliitikasse.
- Bioneeri uudised
- 12. märts 2024
- Foto: Pixabay
Olulisemad küsimused, mis tuleb SEI Tallinna hinnangul Eesti taluvuspiiride kontseptsiooni edasiarendamiseks ja “oma osa” väljaarvutamiseks ühiskonnas välja selgitada, on järgmised:
- Millised biofüüsikalised indikaatorid valida – kas tootmisel või tarbimisel põhinevad või mõlemad?
- Millist jaotusprintsiipi rakendada?
- Kas hõlmata kõik piirid või osa neist? Kui osa, siis milliseid?
Positiivse poole pealt toob raport välja, et peame ühiskonnas esitama kriitilisi küsimusi (“Samuti tuleb taluvuspiiride väljaarvutamisel olla valmis ebamugavateks küsimusteks. Vastutustundlik ja jätkusuutlikku poliitikat ajav riik peaks arvestama enda tekitatud (keskkonna)kahjudega teistele riikidele, millel on oma hind.” - lk 21) ning et planeedi taluvuspiiride väljaarvutamine aitaks vähendada süsiniku tunnelnägemist (“Eesti taluvuspiiride väljaarvutamine ei toetaks üksnes kitsalt kliimaeesmärkide saavutamist, vaid laiemalt kestliku arengu eesmärkide saavutamist. Kliimaeesmärgid on Eestil juba sõnastatud ja nende täitmiseks on olemas nii poliitiline tahe kui teatav avalik huvi ja surve, mistõttu oleks planetaarsete piiride mõiste ümber käiva arutelu suurem väärtus ülejäänud kaheksa piiri olulisuse ja omavahelise seotuse selgem mõtestamine ja teadvustamine.” - lk 19).
Raport järeldab, et Eestis on tarvis tagada “oma osa” leidmiseks ühiskondlik ja poliitiline huvi ning vajalik ressursside kaasamine. See oleks Eesti jaoks väärtuslik info ambitsioonika ja ajakohase keskkonnapoliitika kujundamiseks ja edukaks täideviimiseks.
Raportiga saab lähemalt tutvuda ERLi kodulehel.
Kui sulle see lugu meeldis, siis toeta sõltumatut rohelist meediat Anneta