Oma maakodus olen ma tänavu märganud, et vahtralehed on kaetud mingite imelike mustade laikudega. Laigulised on nii rohelised kui ka värvilised lehed. 

Asi hakkas mind huvitama. Küsisin oma eaka ema käest, kas ta teab, mis laigud need on. Ta ei osanud vastata. Arvas, et võib-olla suvine rahe tegi puulehtedele liiga.

Millegipärast ei tahtnud ma seda uskuda. Hakkasin asja kohta uurima internetist. Aega võttis, aga nüüd olen ma ka veidi targem. Leidsin guugeldades Miksikese artikli, et mustad plekid on tegelikult seened, mis kasvavad puulehtedel.

Mustad laigud vahtralehtedel on põhjustatud mikroskoopilise seene poolt. See seen elab vahtralehtedel parasiidina ning põhjustab haigust, mida nimetatakse vahtra pigilaiksuseks.

Kui taim parasiitse seenega nakatub, moodustab seen taimelehele seenehüüfid ning hangib nende abil vahtralehtedelt toitaineid. Seenehüüfid tunduvadki palja silmaga vaadates plekkidena. 

Vahtra pigilaik seenega (Rhytisma acerinum) nakatunud vahtralehti võid leida vaid piirkonnas, kus on puhas õhk. See mikroskoopiline seen on väga tundlik saastunud õhu suhtes.


Loe Bioneerist Pille blogi "Pillevna püüab päeva"!

Saa Pillega tuttavaks!