Keskkonnaamet, Eesti Arhitektide Liit ja Arhitektuurimuuseum korraldavad 3. mail algusega kell 11 Arhitektuurimuuseumis seminari „Eesti külamaastikud ja Lahemaa arhitektuur“. Eesti külamaastike väärtusi, hetkeolukorda ja Lahemaa arhitektuuripärandit käsitlevad arhitekt Fredi Tomps, arhitektuuriajaloolane Leele Välja, arhitekt ja arhitektuuriloolane Lilian Hansar ja kunstiajaloolane Juhan Maiste.

  • Keskkonnaharidus
  • 13. aprill 2012
  • Kolga lahte pildistas Katrin Jõgisaar, Bioneer.ee

Seminariga avatakse ühtlasi arhitektuurivõistlus "21. sajandi kodu Lahemaal". Võistlusest räägib täpsemalt arhitekt Jaan Tiidemann.


Esinejatest lähemalt:

Arhitekt Fredi Tompsi tegevus on olnud 60 aastat seotud eranditult kultuuriehitiste rajamise, restaureerimise ja kaitsega. Tema Lahemaa rahvuspargis tehtud tööde loetelus on rahvuspargi külade hoonestuse ja etnograafilise tarbevara inventariseerimise korraldamine 1970ndatel, Altja küla ja Sagadi mõisa restaureerimine, rahvuspargi territooriumil asuvate mõisakeskuste - Kolga, Palmse, Sagadi ja Vihula - hoonestuse restaureerimise kavandamine.

Arhitektuuriajaloolane Leele Välja on lõpetanud Tartu Ülikooli ajaloo ja Eesti Kunstiakadeemia muinsuskaitse ja restaureerimise erialal. 2011. aasta algusest on ta Eesti Arhitektuurimuuseumi direktor. Välja on tegutsenud muinsuskaitse ja arhitektuuri valdkonnas nii ametniku kui ka õppejõuna; olnud seotud mitmete 20. sajandi puitarhitektuuri ja miljööalade analüüsi projektidega. Aastatel 2010-2011 korraldas keskkonnaameti tellimusel Lahemaa rannaasulate Vergi, Viinistu, Käsmu ja Võsu arhitektuuri ja asustusstruktuuri analüüsi.

Arhitekt ja arhitektuuriloolane Lilian Hansar on töötanud Saaremaal maakonna ja linnaarhitektina ning muinsuskaitseinspektorina, viimased aastad EKA muinsuskaitse ja restaureerimise osakonna juhatajana. Praegu osaleb ta keskkonnaameti tellimusel Artes Terrae Lahemaa külade arhitektuuri ja asustusstruktuuri analüüsi töögrupis.

Kunstiajaloolane Juhan Maiste on Tartu Ülikooli kunstiajaloo professor, kelle töö kultuuripärandi (eriti mõisaarhitektuuri) inventeerimisel, kaitsmisel ja väärtustamisel on olnud mahukas ja mitmekülgne. Hiljuti ilmus tema sulest "Kolmas silm. Essee ilusast maastikust". Maiste on Lahemaa külade 2010-2012 arhitektuuri ja asustusstruktuuri analüüsi projekti üks põhitäitjatest.

Arhitekt Jaan Tiidemann on Eesti Arhitektide Liidu liige, hinnatud tegevarhitekt ja arhitektuuribüroo omanik, samuti õppejõud Eesti Kunstiakadeemia arhitektuuri- ja linnaplaneerimise osakonnas ning disaini teaduskonnas. Tema tuntumad tööd on Tallinna Golfiklubi Niitväljal ja Veskimöldre lasteaed. Tiidemann on juhtinud Eesti Kunstiakadeemia suviseid mõõtmispraktikaid Lahemaa külades aastast 2003. Ta on arhitektuurivõistluse "21. sajandi kodu Lahemaal" tingimuste Eesti Arhitektide Liidu poolne koostaja.

Seminar on eelregistreerimisega ja tasuta. Seminari rahastab Keskkonnainvesteeringute Keskus.

Täpsem info ja registreerimine: www.lahemaa.ee